Suriye Sınırında Beşinci Kamp Kuruluyor. Bakan Davutoğlu Hatay’a Gidiyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin durumunu yerinde görmek için Hatay’a gidiyor. Suriyeli misafirlerin durumunu yerinde görerek temaslarda bulunacak olan Davutoğlu’na Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ve Afet Koordinasyon Merkezi yetkilileri eşlik edecek.
Suriye’de yaşanan şiddet olaylarından kaçarak Türkiye’ye gelenlerin sayısı 8 bin 500’ü aştı. Suriyeli sığınmacılar için Hatay’da kurulan 4 çadırkentin kapasitesi doldu. Yeni çadırkentler kurulması için çalışmalara başlandı. Suriye ordusu ise sınıra yakın bölgelerdeki operasyonlarını genişletiyor.

Bu arada, ülkelerindeki olaylardan kaçarak, kendilerini güvende hissettikleri Yayladağı’na bağlı Güveççi köyü sınırına gelen, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan bir grup Suriyeli, burada oluşturdukları çadırlarda ve araçlardaki bekleyişlerini sürdürüyor.

Suriyeliler, yiyecek ihtiyaçlarını kaçak olarak geçtikleri Türk köylerinden temin ederken, bazı çocuklar da ailelerine ekmek götürebilmek için tel örgüleri aşıp ağaçlık alandan Güveççi köyüne geliyor.

Çocuklar, köyden aldıkları ve büyük poşetlere doldurdukları ekmekleri, geldikleri yoldan geri dönerek, Suriye topraklarında bekleyen ailelerine götürüyor.

Yoruma kapalı.