Mısır’daki Eski Bakanın Göstericilerin Üzerine Ateş Emri İddiası

 

Eski İçişleri Bakanı Habib el Adli (Getty Images/AFP/ADAM JAN)

Mısır’ın Eski İçişleri Bakanı Habib el Adli dün mahkeme önüne çıkarıldı. Mübarek rejiminin son yıllarının kara kutusu olarak adlandırılan Adli Hüsnü Mübarek’i istemeyen göstericilerin üzerine  ateş emri vermekle yargılanacak. Kendisi ile birlikte 6 yardımcısı da yargılanacak.

Hüsnü Mübarek’in iddiasına göre, hiçbir zaman ateş emri vermediğini tüm sorumluluğun Habib el Adli’de olduğunu söylüyor. Fakat Adli ise bunun tam tersine tüm emirleri Mübarek’ten aldığını iddia ediyor.

Mübarek rejiminin ayakta kalmasını sağlayan tek güç olan polis ve iç istihbarat, istediği kişiyi tutuklayabiliyor, sorgulayabiliyor ve hatta işkence yapabiliyordu. Mısır hapishanelerindeki işkence yöntemleri zaman zaman uluslararası insan hakları örgütlerinin de sert tepkisini çekiyordu. Adli ile birlikte şu ana kadar 100’e yakın bakan, genel müdür, parlamenter, rejime yakın iş adamı gibi üst düzey kişinin bir zamanlar siyasi mahkumların tutulduğu Tora Hapishanesi’nde tutuluyor. Hapishane mensupları arasında Mübarek’in iki oğlu Ala ve Cemal de bulunuyor.

Adli, suçlu bulunması durumunda Mısır’daki cari yasalara göre idam edilebilecek.

Mübarek’in Ortağı Yüz Koli Altını Ülke Dışına Çıkarırken Yakalandı

Hüsnü Mübarek’in ortağı Hüseyin Salem’e ait içi altın ve gümüş dolu 100 koliye, ülke dışına çıkarılırken el konuldu.

Kahire havaalanında Hüseyin Salem’e ait olduğu belirlenen 100 koli için çok sayıda altın ve gümüş eşya ülke sınırları dışına çıkarılmaya çalışılırken el konuldu.

Mısır’da 25 Ocak tarihinde başlayan halk ayaklanmasının ardından, birçok işadamı, siyasetçi ile bürokratın para, altın, tarihi eser ve diğer değerli taşları yurt dışına kaçırdığı tahmin ediliyor.

 

Yoruma kapalı.