Suudi Arabistan Prensi, Uygur Toplama Kampını Destekledi

Çin’i ziyaret eden Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Uygu Türkleri’nin toplandığı toplama kampını desteklediğini söyleyerek, uluslararası basında “Riyad, Müslümanlar için kurulan toplama kamplarını savunuyor.” şeklinde yorumlandı.

Asya turu kapsamında Çin’e gelen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Başkan Yardımcısı Han Cıng ile görüşmeler gerçekleştirdi.

28 milyar dolarlık ticari anlaşmalara imza atılmasının ardından, Pekin yönetiminin Doğu Türkistan’da inşa ettiği ve milyonlarca Uygur Türkünü asimilasyona tabi tuttuğu toplama kamplarını desteklediklerini belirterek, “Çin’in, ulusal güvenliği korumak için terörle ve aşırıcılıkla mücadele önlemleri alma hakkına saygı duyuyor ve destekliyoruz. Çin ile iş birliğini güçlendirmeye de hazırız. Dışarıdan Çin’in içişlerine müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz. Çin, ulusal güvenliği için terörle mücadele ve aşırılık karşıtı çalışmaları yürütme hakkına sahiptir.” şeklinde konuştu.

Suudi Prens’in Doğu Türkistan’daki kamplarla uluslararası toplumun eleştirilerinin odağında olan Pekin’e ‘terörle mücadelede’ saygı ve destek sunması, uluslararası basında “Riyad, Müslümanlar için kurulan toplama kamplarını savunuyor.” şeklinde yorumlandı.

Uygur Türkleri, Prens Muhammed Bin Salman’dan Pekin ziyareti öncesi, toplama kamplarını kapatması için Çin yönetimine çağrıda bulunmasını istemişti.

Ekonomik ilişkileri güçlendiren Çin ile Suudi Arabistan, 2018’de 63 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirdi. Bin Selman, iki ülke arasında karşılıklı ticaretin 2017 yılına göre yüzde 34 arttığını dile getirdi. Çin yüzde 12,1’le Suudi Arabistan’ın en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında yer alıyor.

Uygur Tükleri Toplama Kamplarında Tutuluyor

Çin, 1949’dan bu yana hakimiyeti altında tuttuğu Doğu Türkistan’da inşa ettiği toplama kamplarında milyonlarca Uygur Türkünü alıkoyuyor.

Aile üyelerinden haber alamadıklarını dile getiren diasporadaki Uygurlar, Çin’in 3 ila 5 milyon arasında Uygur Türkünü, bu kamplarda asimilasyona tabi tuttuğunu ifade ediyor.


Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.