Tarım Ve Orman Bakanı:”Şarbonlu Hayvanlar Hiçbir Şekilde Piyasaya Verilmedi”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Et ve Süt Genel Müdürlüğü’nce ithal edilen ve Ankara Gölbaşı ilçesindeki işletmeye getirilen hayvanlardan şarbon vakası görülen 146’sının Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre imha edildiğini belirterek, “İlk bulgulara göre, şarbon hastalığının bitki kaynaklı olabileceği gözüküyor. İthal edilen hayvanlar, canlı veya et olarak hiçbir şekilde piyasaya verilmedi” şeklinde konuştu.

Pakdemirli, bakanlıkta şarbon hastalığına yönelik açıklamalarda bulundu.

Et ve Süt Genel Müdürlüğünce Brezilya ve İrlanda’dan toplam 6 bin 968 baş kesimlik hayvan ithal edildiğini belirtenPakdemirli, hayvanların İzmir Veteriner Sınır Kontrol Noktası’nda gerekli muayenelerinin yapıldığını açıkladı.

Bu hayvanlardan 3 bin 9’unun Konya’daki işletmeye, 3 bin 959’unun da Ankara Gölbaşı ilçesi Ahiboz mahallesindeki işletmeye getirildiğini aktaran Pakdemirli,”Gölbaşı’ndaki hayvanlarda hastalık şüphesi görülmesi üzerine numune alınmış, Etlik Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsüne gönderilmiş ve sonuç şarbon (Anthrax) pozitif çıkmıştır. Numune sonucu pozitif çıkan ve işletmede ölen 146 büyükbaş hayvan, ilçe tarım ve orman müdürlüğü ekiplerimizce Dünya Sağlık Örgütü kriterlerine göre derin çukurlar kazılıp kireçlenip toprakla üstü kapatılarak imha edilmiştir.”ifadesinde bulundu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.