Tayvan’da İkinci Ukrayna Vakası Mı Yaşanacak?

NTD News

Rus işgali nedeniyle binlerce Ukraynalı şu anda mülteci durumunda. Pekin; Rusya’yı örnek alıp adayı ele geçirirse, bugünün Ukrayna’sının yarının Tayvan’ı olup olmayacağı konusunda internet ortamında hararetli bir tartışma var.

Tayvan cumhurbaşkanı, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sırasında yeni bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı, adanın ordusunun Tayvan Boğazı’nı aktif olarak izlediğini söyledi.

Tayvan Başkanı Tsai Ing-Wen: “Ordumuzun anavatanımızı savunma iradesi ve yeteneği artarak devam ediyor” yorumunda bulundu.

Tayvan savunma bakanı, iki ülke coğrafya ve jeopolitik gerilimler açısından büyük farklılıklar gösterdiğinden, Tayvan ile Ukrayna’yı karşılaştırmanın elma ile portakalı karşılaştırmaya benzediğini söyledi.

Buna rağmen, Tayvan ordusu olası eylemler için hazır vaziyete.

“Rusya-Ukrayna ihtilafından sonra, Pekin’in harekete geçmesi durumunda teyakkuzdayız. Gelişmeleri çok yakından izliyoruz.” – Tayvan savunma bakanı Chiu Kuo-Cheng.

Tayvan savunma bakanı Chiu Kuo-Cheng, NTD News

Dışişleri bakanına göre, Tayvan Ukrayna’yı referans alabilir, ancak vardığı sonuç, Tayvan’ın diğer ülkelerden yardım istemek yerine meşru müdafaaya güvenmesi gerektiğidir.

Tayvan Savunma Bakanlığı, 24 saat çalışan ve herhangi bir acil duruma hazır askeri personelin görüntülerini yayınladı.
“Farklı görüşlere sahip olsak da kendi ülkemizi koruyacağız. Bu konuda hepimizin önemli sorumluluğu var. Meşru müdafaa konusundaki kararlılığımızı gösterelim ve bölgede barış ve istikrarı korumak için çok çalışalım.”

Bir askeri tatbikat sırasında, şu sözler tekrarlandı.

“Her yer bir savaş alanıdır.

Askerimiz daima antrenmanlı ve hazırdır.

Düşmanların üstesinden gelmek için ve askeri yeteneklerimizi geliştirmek için, daima katı ve boyun eğmez bir tavır sergileyeceğiz.

Tayvan askeri için sınır yoktur”

Yayınlanan videonun sonunda Savunma Bakanlığı, adanın en iyi şekilde hazırlanacağını ve sonuna kadar savaşacağını söylüyor.

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.