TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Seçimle İlgili Değerlendirmelerde Bulundu

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop  gündeme yönelik açıklamalarda bulundu.

Şentop, Anayasa Mahkemesi’nin seçim güvenliğine ilişkin alacağı kararın seçimin iptali sonucunu doğurmayacağını belirtti.

Şentop,’’Seçimi etkileyecek hiçbir şey yok burada. Bunlar seçimin uygulanmasıyla ilgili düzenlemeler. Eğer bunlarla ilgili varsayalım ki AYM iptal kararı verdi, o zaman YSK bugüne kadarki teamülleri uygulayacaktır bunların yerine. YSK’ya kanunla, seçimlerin yönetimi ve denetimiyle ilgili genel bir yetki veriyoruz. YSK, kanunda olmayan hususlarla ilgili de prensip kararları alarak uygulamalar yapabilir. AYM ne yönde karar verirse, bu seçimlerin yapılmaması doğrultusunda bir karar olmaz.

Peki AYM bunlarla ilgili ne karar verebilir, yarın göreceğiz ama CHP’nin itirazlarını biliyoruz. Komisyonda da tartıştık bunlar. Mühürlerle ilgili konuda 1984’den bu yana açık bir uygulama var. Sadece mühür bulunmadığı için oy pusulalarının ve zarfların iptal edilmediğini biliyoruz zaten. Bu bir sahtecilik iddiası değil. Zarflar ve pusulalara sahte iddiası varsa kanunda zaten hüküm mevcut. Ama zarf ve oy pusulalarının sahne olduğunu iddia eden yok. Sadece mühür eksikliği nedeniyle seçmenin iradesinin iptal edilmesini engellemek için biz bu hükmü getirdik.’’şeklinde konuşmasını sürdürdü.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.