TBMM Genel Kurulu’nda ‘Yolsuzluk’ Tartışması

TBMM Genel Kurulu’nda, kira zamlarının araştırılması için verilen önerge görüşmelerinde CHP’li Ali Mahir Başarır ile Veli Ağbaba ve AKP’li Osman Gökçek arasında, “Yolsuzluk” tartışması çıktı.

TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Kiralardaki Zam Sınırının Kaldırılmasının Yol Açacağı Sorunların Araştırılması’ başlıklı önergenin görüşüldüğü sırada CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ile Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve AKP Ankara Milletvekili Osman Gökçek arasında, ‘Yolsuzluk’ tartışması çıktı.

Tartışmaların sürmesi üzerine Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, birleşime 30 dakika ara verdi. Aranın ardından oylanan önerge AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Önerge üzerine partisi adına söz alan AKP Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, “Enflasyon, dezenflasyon süreci biliyorsunuz haziranla birlikte başladı. Dezenflasyon süreciyle birlikte, her ay ortalama yani yıllık enflasyonun ortalaması düzeyinde artması öngörülen kira artışları her ay düşüş gösterecek” ifadelerini kullandı.

Altunyaldız’ın konuşması muhalefet sıralarından gelen tepkilerle ara ara kesilirken, DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, “Bir kere dezenflasyon sürecinden önce kira artışlarını yüzde 25’te sabitlediniz, enflasyon patladı. ‘Dezenflasyon süreci başlıyor’ diyorsunuz, kira artışlarını serbest bırakıyorsunuz. Bir kere bu tamamen ciddi bir tutarsızlık ve akıl tutulması. Tabii, Mehmet Şimşek’in aklı tutulunca sizinkinin de tutulması normal. Dolayısıyla buradan bir ekonomi politikası çıkmaz. Türkiye’de çok ciddi bir konut sorunu var, çünkü çarpık bir konut politikası var. Yani sürekli zenginler için üretilmiş konutların yaratmış olduğu bir konut arz fazlası var fakat yoksullar için yani geçinemeyen asgari ücretliler için konut sorunu var. Bu konut sorunu ancak bir sosyal konut politikasıyla çözülebilecekken TOKİ bile lüks ev yapıyor bu ülkede. Türkiye’de çok ciddi bir gelir dağılımı adaletsizliği söz konusu” diye konuştu.

Tartışmalara dahil olan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ise, “Asgari ücret 17 bin lira, Ankara’da en düşük kira 20 bin lira; bunu anlatıyor. Az önce konuşan arkadaşımız, Mezitli’de kira kaç lira? Mezitli’de de kira 20 bin lira ama senin kirayla bir işin yok Osman, maşallah 5 bin tane dairen var. Şimdi, bu nasıl bir akıl anlamıyorum. Şimdi, öyle bir durum ki, ‘Biz birinci partiyiz, 21 yıldır kazanıyoruz.’ Hayır, siz en son seçimde ikinci partisiniz, bu halk sizi cezalandırdı” dedi.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise usule itiraz ettiklerini söyledi. AKP ve CHP’liler arasında karşılıklı tartışmalar sürerken söz alan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Ekonomiyle ilgili, kira artışlarıyla ilgili, maaşla ilgili dedi ki, ‘Biz halkın yanındayız, sokaklardayız.’ Yanınızdaki 2 milletvekilinden ne kadar sokakta olduğunuz belli. Birisi ıstakozu Monaco’da paylaşan milletvekili; birisi, onunla büyüyen Osman” ifadelerini kullandı.

AKP’li Osman Gökçek sataşmadan dolayı söz hakkı isterken Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli’ye söz verdi. Temelli, “Sayın Zengin dedi ki, ‘Yüzde 25’e de karşı çıktınız’ haklıymışız, işte sonuçları ortada. Sonuçlarının ne kadar haklı olduğumuzu göstermesini görmek istiyorsa mahkemelere baksın, ne kadar kira tespit davası açıldığını görsün. Dolayısıyla ortada büyük bir adaletsizlik varken fiyatlarla oynayarak bu adaletsizliği ortadan kaldıramazsınız, kaldırabilseydiniz kaldırırdınız, işte, faizler ortada” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır ile AKP Ankara Milletvekili Osman Gökçek arasında sözlü tartışma yaşandı. Gökçek, Başarır’ın Mezitli’de rant peşinde koştuğunu iddia etti. Bunun üzerine söz alan Başarır ise, “Mezitli’de düşünülen, gündeme gelen bir imar uygulaması da yok, yalan, yok ama bak, ben sana hesap vermiyorum, hesap vermesi gereken kişi sensin. Ben ne diyorum? Siz yargılanmıyorsunuz kardeşim, sen ve senin gibiler yargılanmıyor, bu ülkede böyle bir sorun var. Senin baban Çocuk Esirgeme Kurumu’nda memur, Beyaz TV’nin sahibisin, futbol takımının sahibisin, binlerce dönüm araziniz var. Gelin, verin” dedi.

Genel Kurul’da tansiyon yükselirken CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Senin babanı yanında oturan arkadaşlar, AKP görevden aldı. Niye? Hırsız mıydı, FETÖ’cü müydü, onun hesabını ver. Senin babanı, Recep Tayyip Erdoğan istifa ettirdi. Senin baban hırsız mıydı, FETÖ’cü müydü? Bak, ben sana söyleyeyim. Senin babanın altından zırhlı araçları Mansur Yavaş zorla aldı, senin baban hâlâ Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin evlerine tamah ediyor. Sokağa çık, bir insan Mansur Yavaş’la ilgili şaibeli bir şey diyorsa gel, senin babanla ilgili biri şaibesiz bir şey diyorsa yine gel” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Grup Başkanvekilleri Ali Mahir Başarır ve Veli Ağbaba’nın sözlerine cevap vermek için söz alan AKP Ankara Milletvekili Osman Gökçek, “Hür Ağbaba Didim’de 18 milyon liralık işte 150 milyon liralık vurgun yapmak istediği zaman o ihale iptal olmuştu, hatırlarsın değil mi? Bu, senin kardeşindi, biraz gel bunları da anlat” dedi. Gökçek, hakkında herhangi bir suçlama varsa dava açılabileceğini söyledi.

Gökçek’in sözlerine cevap vermek için söz alan Ağbaba, “Kim kamu malından boğazından bir kuruş lokma yediyse, zehir olsun, zıkkım olsun, haram olsun. Kim devletten, kamudan 1 metrekare rant alarak zenginleştiyse ondan şerefsizi, ondan namussuzu, ondan alçağı yok; başka türlü ifade edemiyorum. Kim Mersin’de rant işiyle uğraşıyorsa, Mersin’in herhangi bir belediyesinde herhangi bir müteahhidiyle ilişkisi varsa, iş yapıyorsa ondan şerefsizi, ondan namussuzu yok. Bunu söyleyenlerden de ondan namussuzu, ondan şerefsizi yok. AKP Grubuna söylüyorum, AKP Grubu, Sevgili Özlem Zengin; bu adamın babası hırsız mı FETÖ’cü mü? O zaman görevden aldınız, istifa ettirdiniz ya bu adamın babası hırsız mı FETÖ’cü mü? Onun bir cevabını verin bakalım” diye konuştu.

Genel Kurul’da tartışmaların sürmesi üzerine Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, birleşime 30 dakika ara verdi.
Genel Kurul, birleşime verilen 30 dakikalık aranın ardından yeniden toplandı. Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, DEM Parti Grubu’nun sunduğu ‘Kiralardaki Zam Sınırının Kaldırılmasının Yol Açacağı Sorunların Araştırılması’ başlıklı önergeyi oyladı. Önerge, AK Parti ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.