TBMM’de 5 Partiden Ortak Karar

TBMM’de, AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP’nin ortak önergesi ile yeni ‘Deprem Araştırma Komisyonu’ kuruldu.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç Başkanlığı’nda toplandı. Toplantıda 5 siyasi partinin, Meclis’te ‘Deprem Araştırma Komisyonu’ kurulmasına ilişkin önergeleri birleştirilerek görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi.

Genel Kurul’da söz alan parti temsilcileri İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremle ilgili düşüncelerini açıkladılar.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Bugün kalbimiz, yüreğimiz İzmir’de. Bütün siyasi parti gruplarıyla beraber ortak grup önerisiyle, bu meselenin tüm yönleriyle araştırılmak suretiyle, birlik ve beraberlikle, hiçbir meseleyi göz ardı etmeksizin ortaya koyacağımız grup araştırma önergesiyle inşallah bu noktada çok daha fazla mesafe alacağımıza inanıyorum” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Böylesi ölümlerin, kayıpların olmaması için siyaset kurumu olarak hepimizin sorumluluk üstlenmesi gerekiyor.” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan “Şu an acımız varken meseleye siyaset üstü bir anlayışla yaklaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Yaralarımızı sardıktan sonra elbette eksik gördüğümüz ve yanlış yapıldığına şahit olduğumuz tüm durumları milletimize aktaracağız” açıklamasını gerçekleştirdi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Olası depremler için gerekli fizibilite çalışmalarının tamamlanması, teknik ve idari koordinasyonun sağlanması ve depremle mücadele şuurunun topyekun kazanılması ertelenemez bir mecburiyettir. Deprem master planları süratle icra edilmeli, kentsel dönüşüm çalışmaları kararlılıkla devam ettirilmeli, yapı denetimleri sıklaştırılması ve depremle mücadele için bilim kurulu kurulmalıdır.” ifadelerini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç ise “İzmir Seferihisar’da meydana gelen deprem sonucunda yaşamını yitirmiş, şu ana kadar belli olan 109 yurttaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum”dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.