Teksas Senatörleri, Çin’de Zorla Organ Toplama Konusunda Tanık İfadelerini Dinledi

Falun Gong uygulayıcıları, 26 Şubat 2023’te Brooklyn-New York’ta, Çin rejiminin inançlarına yönelik zulmünü vurgulayan bir geçit töreninde yürüyorlar. (Larry Dye/The Epoch Times)

Teksas Senatosu Sağlık ve Toplum Hizmetleri Komitesi geçtiğimiz günlerde, yasa tasarısını destekleyen tanıkları dinledi. Çin’de insanların organlarının zorla alındığı biliniyor. Bu nedenle hazırlanan yasa tasarısı, Çin menşeli hayati organlar için sağlık yardımı ödemesi yapılmasını yasaklıyor.

Tasarıyı (pdf) yazan Cumhuriyet eyaleti Senatörü Lois Kolkhorst, “Senato Yasa Tasarısı 1040, korkunç bir uygulama olan zorla organ toplama ile mücadele etmeyi amaçlıyor” dedi. “Amerika Birleşik Devletleri’nde organ bağış sistemi, yüksek etik standartlara sahiptir” diye ekledi.

“Teksas’ta organ bağışı yoluyla gönüllü olarak hayat bağışlayanları kutluyoruz. Ne yazık ki bazı ülkeler hayata aynı saygıyı göstermiyor.”

Tasarının Cumhuriyetçi Eyalet Temsilcisi Tom Olliverson tarafından yazılan Meclis versiyonu (pdf) Halk Sağlığı Komitesine havale edildi.

Birkaç tanık, Çin’de iktidardaki komünist partisinin (ÇKP) inanç mahkûmlarından zorla organ almasıyla ilgili şahitliklerini paylaştı.

Falun Gong Uygulayıcısı Yaşadıklarını Paylaşıyor

Bir Falun Gong uygulayıcısı olan Crystal Chen, 20 Temmuz 2016’da New York’taki Çin Konsolosluğu önünde bir mum ışığı nöbetine katılıyor. (Benjamin Chasteen/Epoch Times)

Houston’dan Crystal Chen komiteye, ÇKP 1999 yılında Falun Gong manevi uygulamasını takip edenlere zulmetmeye başladığında, kendisinin de 20’li yaşlarının sonlarında olduğunu söyledi.

Bir Falun Gong uygulayıcısı olan Chen, doğruluk, merhamet ve hoşgörü değerlerini takip etmeyi öğreten manevi inanışından vazgeçmeyi reddettiği için tutuklanmış ve mahkemeye çıkarılmadan, dört yıldan fazla zorunlu çalışmaya mahkûm edilmişti.

Chen, “Aynı zamanda bir Falun Gong uygulayıcısı olan annem de tutuklandı ve sonra işkence edilerek öldürüldü” dedi.

Çin’deki çeşitli gözaltı merkezlerinde maruz kaldığı fiziksel ve zihinsel tacizi anlattı.

Chen “Beni beton zemine zorla sabitlediler ve neredeyse öldürene kadar tamamen tuz içeren bir karışımı zorla içirdiler” dedi.

Başka bir gözaltı merkezinde, bir radyatör borusuna kelepçelendiğini ve orada üç gün boyunca “bir polis şefinin vücudunu elle taciz ettiğini” söyledi.

Chen kendisinin ve diğer Falun Gong uygulayıcılarının, kan testleri ve EKG (elektrokardiyogram) da dahil olmak üzere çeşitli tıbbi testlere tabi tutulduğunu söyledi.

“Bu testler bizim iyiliğimiz için yapılmadı; çünkü biz ciddi şekilde işkence görüyorduk” diye açıkladı ve sadece Falun Gong uygulayıcılarının test edildiğini ekledi. “Kan testinin organ nakli eşleştirmesi için yapıldığını öğrendim.”

“Kan grubum bir organ alıcısıyla eşleşseydi, bugün burada olamazdım.”

Chen ÇKP’nin devasa organ eşleştirme veri tabanını bu şekilde oluşturduğunu ve finansal imkânı olanlara hayati organ nakilleri için bu sayede kısa bekleme süreleri vaat edebildiğini söyledi.

Chen komite üyelerine şunları söyledi: “Büyük bir Falun Gong uygulayıcısı havuzu oluşturulmuş ve talep üzerine öldürülebilecek durumda bekletiliyor. Çin bu sayede kısa bekleme süreleri vaat ederek çok ciddi miktarda organ turizmini kendisine çekebiliyor. Neredeyse bir kurban olacağımı düşününce ürperiyorum.”

Teksaslı Bir Doktorun Hikâyesi

Teksas Houston Methodist Hastanesi’nde Hepatoloji şefi Dr. Howard P. Monsour, 4-7 Haziran 2014 tarihlerinde 2014 Ortak Uluslararası Organ Nakli Kongresi’nin düzenlendiği Londra’daki Queen Elizabeth II Konferans Merkezi’nin önünde (Minghui’nin izniyle).

Texas Houston Üniversitesi karaciğer nakli programının bir önceki tıbbi direktörü ve Methodist Hastanesi’nin eski hepatoloji bölüm başkanı Dr. Howard Monsour da komite önünde ifade verdi.

Monsour karaciğer nakliyle ilk kez 1980’lerde, Methodist Hastanesi’nde karaciğer kanseri programını yürüttüğü sırada ilgilendiğini söyledi.

Monsour “Yaklaşık sekiz yıl önce, karaciğer kanseri olan bir hastam vardı ve programa başvurdu” dedi. “Kanseri çok yayılmış olduğu ve iyileşme ihtimali çok düşük olduğu için organ nakli reddedilmişti.”

Hasta, Monsour ile görüşerek karaciğer nakli için Çin’e gitme konusundaki fikrini sormuştu.

Monsour “Çinli bir doktora öğrencim vardı ve bana, hastanın 80.000 dolar verirse Çin’e gidip karaciğer nakli yaptırabileceğini söyledi” dedi. “Böyle bir şeyi ilk kez o zaman duymuştum ve ondan bana biraz daha bilgi vermesini istedim.”

Monsour hastanın, Çin’de birkaç hafta içinde karaciğer alabileceğini söylediğini aktardı.

Doktor o sırada Çin’de neler olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını, ancak ilerlemiş hastalığı nedeniyle hastayı nakil konusunda teşvik etmediğini söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde karaciğer nakli bekleyenler listesi oldukça uzun olabilir ve listeye yalnızca hayatta kalma ihtimali en yüksek olanlar yazılır.

Hasta çaresizdi ve karaciğer nakli için Çin’e gitti. Monsour’a göre kanseri çok ilerlediği için “nihayetinde öldü”.

Daha sonra Monsour, Çin’in “inanç mahkûmlarını alıp kan testleri yaptığını ve organ nakli için eşleşmeleri belirlediğini” öğrendi.

İfadesine “American Transplant Journal (Amerikan Organ Nakli Dergisi), geçtiğimiz günlerde kalp nakillerini inceleyen ve Çin’de neler olup bittiğini gözden geçiren bir makale yayınladı” diye devam etti.

Monsour “Makaleyi yazan araştırmacılar, kalpleri alınmış olan bu insanların solunum cihazına bağlı olmalarının ve ölü ilan edildikleri için nakil yapılmış olmasının hiçbir yolu olmadığını gördüler” dedi. “Bu doktorlar aslında organlarını almak için hastaları öldürüyordu.”

“Bunun durdurulması gerektiğini düşünüyorum ve bence bu yasa tasarısı, Teksaslıların Çin’de ve diğer ülkelerde devam eden bu korkunç suça istemeden iştirak etmesini önleyebilir.”

Kongrenin Tepkisi

Pazartesi günü ABD Temsilciler Meclisi ezici bir çoğunlukla, Çin halkına karşı zulmünden dolayı ÇKP’yi cezalandıran ve ABD’nin sembolik olmayan ilk tedbirini kabul etti.

2023 tarihli Zorla Organ Toplama Yasası olarak bilinen Meclis Kararı 1154, 413-2 olarak onaylandı. The Epoch Times’ın bildirdiğine göre yasa, organ toplama eylemine karışan herkesi cezalandıracak ve hükümetin yabancı şirketlerde gerçekleşen bu tür faaliyetler hakkında yıllık olarak rapor vermesini gerektirecek.

İhlal edenler, 250.000 $’a kadar sivil para cezasına, 1 milyon $’a kadar adli para cezasına ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılacak.

Falun Dafa uygulayıcıları, 16 Mayıs 2019’da Dünya Falun Dafa Günü’nü kutlamak için Manhattan’da yürürken, Çin’deki zorla organ toplama vahşeti hakkında farkındalık yarattılar. (Edward Dye/The Epoch Times)

Senatör Chris Smith (New Jersey) The Epoch Times’a “Bu bir vahşet, bu bir insanlık suçu ve Çin’deki masum insanlara karşı Xi Jinping doğrudan sorumlu olduğu bir savaş suçudur. Buna gönüllü olarak katılanlar sorumlu tutulacaktır” dedi.

Bir düzineden fazla senatör, ABD Senatosu’nda yasayı destekliyor.

Sonraki Adımlar

Senato Yasa Tasarısı 1040 için bir sonraki adımı, yasa tasarısını oylamadan önce Sağlık ve İnsan Hizmetleri Komitesi’nin halkın tanıklığını dinlemesidir.

Kolkhorst, “Senato Yasa Tasarısı 1040 bu suçu durdurmayacak. Ancak kontrol edilebilen paraların bu suça ödenmeyeceğine ve bu uygulamaları çoğaltmayacağına dair Teksas’ın çok güçlü bir ifadesi olacak” dedi.

Yazan: Jana J. Pruet, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, The Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.