Tenis Dünyasının Yıldızları, Kayıp Meslektaşları Peng Shuai İçin Endişeleniyor

NTD China in Focus, Tenis yılldızı Peng Shuai

Birçok uluslararası sporcu bu konu hakkında fikir beyan ediyor. Tenisin süper starı Naomi Osaka, yakın zamanda Peng Shuai ile ilgili endişelerini dile getirdi. Çinli eski tenis yıldızı, eski bir Çin Komünist Partisi (ÇKP) politikacısını cinsel saldırıyla suçladığından beri kamuoyunda görülmedi.

Osaka Salı günü Twitter’da şunları yazdı: “Sansür, hangi gerekçe ile olursa olsun, hiçbir şekilde doğru değildir. Umarım Peng Shuai ve ailesi iyi durumda ve güvendedirler. Mevcut durum karşısında şok oldum. Ona buradan, sevgi ve ışık gönderiyorum.”

Osaka, #WhereIsPengShuai hashtag’ini ekledi.

Peng, bir zamanlar, çift bayanlar tenisinde dünyada bir numaraydı. 2 Kasım’da, eski Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli’yi, üç yıl önce evinde seks yapmaya zorlamakla suçladı.

Çin’in Twitter benzeri platformu Weibo’daki gönderisi, internet polisi tarafından silinmeden önce sadece 30 dakika görüldü. Hesap askıya alındı ve iddialara yapılan tüm referanslar internetten silindi.

Peng, o zamandan beri – yaklaşık iki haftadır – halk arasında görülmedi.

Teniste erkekler için dünyanın bir numarası olan Novak Djokovic de dahil olmak üzere, giderek artan sayıda uluslararası sporcu, endişelerini dile getiriyor.

Eski Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli, NTD News, China in Focus

ATP dünya sıralamasının bir numarası Novak Đoković, “Kaybolması şok edici. ”dedi.

Tenis efsanesi ve 39 kez Grand Slam şampiyonu Billie Jean King, geçmiş zamanın dünya birincisi Chris Evert ve zamanın kadınlar bir numarası Martina Navratilova da endişelerini dile getirdi.

Buna ek olarak, üç tenis derneği Peng lehine açıklamalarda bulundu. Kadınlar Tenis Birliği Pekin’den, Peng ile ilgili iddialarını soruşturmasını istedi. Peng “sansürlenmemeli, o dinlenmeli.”

Daha sonra, erkekler için çok önemli bir tenis turu organizasyonu olan ATP Tour ve ABD Tenis Birliği de bu açıklamaya destek verdi. Çarşamba günü ÇKP’nin sözcülerinden CGTN (China Global Television Network), Peng’den Kadınlar Tenis Birliği’ne (WTA) bir e-posta geldiğini bildirdi. O, kaybolduğunu inkar etti.

Bu açıklama üzerinden, yaklaşık iki saat sonra, Kadın Tenis Birliği Başkanı Steve Simon böyle bir e-postayı yalanladı. Dernek, Peng Shuai ile kişisel olarak iletişim kuramadığını ve onun nerede olduğunu bilmedikleri yorumunda bulundu.

NTD, dernekten bir açıklama talep etti, ancak bu konu hakkında bir yanıt alamadı.

Sanık Zhang Gaoli 75 yaşında. 2012’den 2017’ye kadar Zhang, ÇKP’nin en yüksek yönetim organı olan Politbüro Daimi Komitesi’nin bir üyesiydi. 2018 yılında başbakan yardımcısı olarak emekli oldu.

Haber: NTD News

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.