Tenisçi Peng Shuai Olayında Gelişme Yaşandı

Fotoğraf: NTD News

Çin hükümetinin eski başbakan yardımcısı Zhang Gaoli tarafından cinsel tacize uğradığını söyleyen Çinli tenisçi Peng Shuai’nin elinden olduğu iddiasıyla mektup yayınlandı.

Çin’de eski başbakan yardımcısını ifşa ettikten sonra kendisinden haber alınamayan tenis yıldızı Peng Shuai’ye ait olduğu öne sürülen e-posta, tenisçi hakkındaki endişeleri artırdı.

Çin devlet televizyonu CGTN, Shuani’nin elinden olduğunu iddia ederek bir mektup yayınladı.

Çin devletinin yayın kuruluşu CCTV’nin İngilizce kolu CGTN’de yayımlanan e-postayla Peng’in “Kayıp ya da güvenliği olmayan bir durumda değilim. Sadece evde dinleniyorum ve iyiyim” dediği paylaşıldı.

Kadınlar Tenis Birliği (WTA) Başkanı ve CEO’su Steve Simon, mektuba inanmadığını, bu e-postanın gelmesinin endişelerini daha da arttırdığını belirtti.

Simon, yaptığı yazılı açıklamada, “Çin devlet medyasının Peng Shuai ile ilgili yayımladığı açıklama, onun güvenliği ve nerede olduğuyla ilgili endişelerimi artırıyor. Peng Shuai’nin aldığımız e-postayı gerçekten yazdığına veya ona atfedilenleri kabul ettiğine inanmakta güçlük çekiyorum” dedi.

Steve Simon, WTA aracılığıyla yaptığı açıklamada, söz konusu mektubu 35 yaşındaki Çinli tenisçinin yazdığının inanmakta zorlandığını belrterek, “Bu mektup, onun nerede olduğuna veya güvenliğinin sağlanıp sağlanmadığına ilişkin endişelerimin daha da artmasına yol açtı. Peng Shuai, Çin hükümetinin eski en yüksek rütbedeki görevlilerden birisi tarafından cinsel saldırıya uğradığını iddia ederek büyük bir cesaret örneği gösterdi. WTA ve dünyanın geri kalanı, onun güvende olduğuna ilişkin bağımsız ve doğrulanabilir kanıtlar bekliyor. Onunla iletişime geçmek için defalarca teşebbüste bulunmama rağmen başaramadım.” değerlendirmesinde bulundu.

Peng Shui’nin özgürce konuşabilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Kadının sesi sansürlenmemeli veya kontrol altına alınmamalı. O ses kulak verilmeli ve saygı duyulmalı.” şeklinde açıklamada bulundu.

Öncesinde WTA ile Tenis Profesyonelleri Derneği (ATP) Çin’i Peng’in iddialarını soruşturmaya çağırırken, Naomi Osaka ve Jessica Pegula’nın aralarında bulunduğu çok sayıda tenisçi, sosyal medyada #WhereIsPengShuai (Peng Shuai nerede) etiketiyle Çinli meslektaşlarına desteklerini duyurdu.

Ne Olmuştu?

Shuai, 2 Kasım’da Twitter’ın ülkedeki muadili Weibo’da yaptığı paylaşımda Zhang Gaoli’nin kendisini cinsel ilişkiye zorladığını öne sürmüştü.

“Başbakan Yardımcısı Zhang Gaoli saygın biri olarak korkmadığınızı söyleyeceksiniz, biliyorum” diyen Shuai, siyasetçinin, kendisini tenis oynamak için evine davet ettiğini ve saldırının burada yaşandığını iddia etmişti:

“Beni evine getirdin ve ilişkiye zorladın. Kanıtım yok, delil bırakmak da imkansızdı. Hep ses kayıt cihazı gibi bir şey getireceğimden korktunuz, delil kaydetmek için falan… Ses kaydı yok, video kaydı yok, sadece benim rahatsız edici ama son derece gerçek olan deneyimim var.” şeklinde paylaşımda bulunmuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.