THY Maaş Kesintisi İstemeyenlerden İstifa İstedi

THY’nin Hava-İş ile imzaladığı maaşlarda indirim öngören sözleşmenin hemen ardından protokolü kabul etmeyen çalışanlara istifa mektubunu imzalamalarını istedi.

THY protokolün üzerinden 24 saat geçmeden tüm çalışanlara bir elektronik posta gönderdi. Postada protokol koşullarını kabul etmeyenlerden, iş akitlerini kendi istekleriyle feshettiklerine dair bir yazı imzalamaları istenerek, 8 Eylül’e kadar süre verildi.

Havayolu Çalışanları Sendikası (HAVASEN) Yönetim Kurulu, bu talebe sert tepki gösterdi.

HAVASEN tarafından, “Kırk katır mı, kırk satır mı açmazına sokulan, işveren karşısında çaresiz, sahipsiz ve yalnız bırakılan çalışanlar, yetkili sendika Hava-İş tarafından adeta kaderlerine terk edilmiştir” ifadesi kullanıldı.

HAVASEN tarafından yapılan açıklama şu şekilde oldu;

“Çalışanlara, pandemi koşullarında, ileride telafi edilebilecek şekilde ve makul düzeyde bir tadil protokolü imzalatmak yerine insan onuruna yakışmayan bir teslim belgesini tamamen hukuk dışı bir yöntemle üyelerine tek tek onaylatmak ahlak dışıdır. Protokol koşullarını kabul etmeyenlere kıdem tazminatlarının yanına bonus olarak eklenen 2 aylık ihbar tazminatı ile işlerinden kendi rızaları ile ayrılmaları dayatılmaya başlandı. Kabul etmeyenler veya tercihte bulunmayanlara ise derhal ücretsiz izne çıkartılarak açlığa mahkum edilecekleri açıkça tebliğ edildi.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.