Tiananmen Olayları Anıldı

Hong Kong’ta Utanç Sütunu’nda Tiananmen Katliamında ölenler anıldı.

Hong Kong Üniversitesi öğrencileri, 31 yıl önce gerçekleşen Tiananmen Katliamı’nda hayatını kaybedenler anısına gösteri düzenledi.

1 dakikalık saygı duruşunda derin sessizliğe boğulan öğrenciler, sessizliklerini koruyarak Utanç Sütunu’nu yıkamaya başladı.

Polis Kovid-19 önlemleri kapsamında gösterileri yasaklamış olmasına karşın eyleme müdahale etmedi.

1989 Tiananmen Meydanı Olayları 

Çin’de öğrencilerin, aydınların ve işçilerin önderliğinde gerçekleşen gösterileri ve ardından yaşananları ifade eder.Demokrasi talebiyle 15 Nisan ve 4 Haziran arasında Pekin’de Tiananmen meydanına çıkıldı.

Pekin’de protestolar toplumsal eşitliği hedef gösteren Çin Komünist Partisi tarafından kanlı bir şekilde bastırıldı ve pek çok sivil hayatını yitirdi.

Protesto yer alanlar 3 gruptu. Çin Komünist Partisi’nin yönetimi altındaki hükümetin siyasi yozlaşma içinde olduğunu ve baskıcı bir tutum takındığını düşünen aydınlar, 1978’den bu yana ekonomik reformların fazla ileri gittiğini bunun sonucunda enflasyonun ve proletaryanın yaşamını tehdit eden işsizliğin arttığını düşünen şehir işçileri ve üniversite öğrencisi sosyalistlerdi.

20 Mayıs’ta sıkı yönetim ilan edildi. 3 Haziran’ı 4 Haziran’a bağlayan gece tanklar ve piyade birlikleri gösterileri bastırıp protestocuları dağıtmak üzere Tiananmen Meydanı’na gönderildi. Güvenlik güçleri gerçek mermilerle kalabalığı dağıtmak için saldırıya geçmiştir.

Olayda Çin Komünist Partisi’ne göre 23, Çin Kızılhaç’a göre 2bin600 kişi yaşamını yitirmiştir. Genel kabule göre yaralı sayısı 7bin-10bin kişi sayıldı.

Komünist Parti içerisinde askeri müdahaleye karşı gelen yetkililer uzun süre baskı altında tutulmuş ve tutuklanmıştır. Komünist Parti Genel Sekreteri Zao Ziyang, şiddet kullanımına karşı çıktığı için, öldüğü 2005 yılına kadar ev hapsinde tutulmuştur. Koltuğuna ise Jiang Zemin geçmiştir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.