Tibet: ÇKP Yetkilileri Buda Heykellerini Yok Etti – Tibetliler Tutuklandı

Pixabay, Buda Heykeli

Aralık 2021’in ortalarında, Çin Komünist Partisi yetkilileri Doğu Tibet’teki Kardze Eyaletinde (Ch: Ganzi, Sichuan Eyaleti), yerel halk için, önemli iki Buda heykelini ve diğer birkaç yapıyı yok etti. Yetkililer, bina yönetmeliklerinin ihlal edildiğini gerekçe gösterdi ve bu çerçevede yıkımı gerçekleştirdi.


Önemli bir kuruluş olan, International Campaign for Tibet (ICT), yapıların yıkılmasını, endişe verici olarak nitelendirdi. 2021 yılının aralık ayının ortalarında, Drango ilçesinde 30 metre yüksekliğindeki bir Buda heykeli yıkıldı ve sonraki günlerde bir başka büyük heykel ve 45 Budist dua çarkın da yıkıldığı bildirildi.


Katı bir tutum sergileyen yetkililer, bina yönetmeliklerinin ihlal edildiğini savundu. Çinli yetkililer, ayrıca yıkım hakkında dış dünyayı bilgilendirdikleri iddiasıyla, en az altı Tibetli keşişi de tutukladı. Aninews’un haberine göre, önceden bir manastır-okulunun yıkılması emrini vermiş olan, bölgedeki yeni parti sekreteri Wang Dongsheng, bu yeni yıkımlar ve tutuklamalardan sorumlu olan kişi, Ekim 2021’den beri görevde.

 2016’da Serthar (Seda) bölgesinde, binlerce kişinin yaşadığı manastır evleri yıkıldı ayrıca keşişler, rahibeleri ve birçok Tibetli, Serthar Larung Gar Budist Enstitüsü’nden kovulmuştu ve Wang, o dönem Serthar ilçesinin parti sekreter yardımcısıydı. Ayrıca Wang, Serthar bölgesinde görev yapmadan önce, ÇKP’nin yoğun bir şekilde, Tibet halkına da baskı uyguladığı Lithang ve Tawu’da (Daofu) görevliydi.


Buda heykelleri Dini yaşamın önemli bir parçası


Devasa büyüklükte ki Buda heykelleri, Tibet’teki dini yaşamın önemli bir parçasıdır. Geçmişte, özellikle binlerce dini mekanlar yerle bir edildi. Özelikle,  “Kültür Devrimi” sırasında, Çin devleti tarafından defalarca büyük yıkımın hedefi oldular.

ICT Genel Müdürü Kai Mueller:” Yıkımlar, Tibetli Budistlerin din özgürlüğüne ve kültürüne doğrudan bir saldırıdır. Bu, ÇKP’nin Tibet’in kültürel ve dini mirasını koruma iddialarıyla çelişiyor”, yorumunda bulundu.

Müller, “Çin hükümetini Tibetlilerin din özgürlüğüne ve kültürel haklarına saygı duymaya ve olayı bildirmekten başka bir şey yapmayan tutuklananları derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz” dedi.


Drango İlçesi, deprem tehlikesi yüksek, sismik bir bölgededir. Bu nedenle Ekim 2015’te yerel halk, yetkililerin bilgisi dahilinde, doğal afetlerden korunmak amacıyla, Buda heykellerinin dikilmesi için para topladılar.

Haber: Epoch Times

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.