TikTok’ta Uygur Dramını Duyurdu

Genç bir kız, güzellik tavsiyelerinin verildiği video formatında Çin tarafından Uygur Türkleri’ne uygulanan zulümü anlattı.

Sosyal paylaşım sitesi TikTok’ta paylaşımda bulunan Firuza Aziz, Pekin yönetiminin Müslüman Uygurlara uyguladığı baskıyı ve nasıl zulümlerden geçirildiğini anlattı.

17 yaşında olan Aziz, kirpik kıvırma aletinin nasıl kullanıldığını göstererek videoya başlıyor ve şu şekilde konuşuyor;

“Merhaba arkadaşlar size şimdi uzun kirpiklere nasıl sahip olacağınızı anlatacağım. Yapmanız gereken şu, kirpik kıvırıcısını alın, kirpiklerinizi sıkıştırıp kıvırın, sonra bunu bir kenara koyun.

Şimdi elinizdeki telefonu kullanarak Çin’de neler olduğunu araştırın.

Toplama kampları kurarak masum Müslümanları nasıl tuttuklarını, ailelerinden ayırdıklarını, kaçırdıklarını, tecavüz ettiklerini, domuz eti yemeye, içki içmeye, dinlerini değiştirmeye zorladıklarını ve eğer bunları yapmazlarsa ölümle tehdit ettiklerini bir görün. Bu toplama kamplarına gönderilen insanlar canlı dönmeyecek. Bu yeni bir Holokost. Ancak bunun hakkında kimse konuşmuyor.

Lütfen farkında olun. Farkındalığı yayın.”

Video Kaldırıldı

ABD’de yaşayan Aziz’in videosu kısa sürenin ardından Çin teknoloji şirketi ByteDance’in sahibi olduğu sosyal paylaşım sitesi TikTok tarafından kaldırıldı.

ABD Güvenlik Şefi Eric Han, yaptığı yazılı açıklamada, Feroza Aziz adlı kullanıcının videosuna geçici erişim engeli getirilmesine ilişkin, “Çok sayıda izleyiciye ulaşan 23 Kasım tarihli video insan hatası nedeniyle kaldırılmıştır. Şunu belirtmek isteriz ki topluluk kurallarımızdaki hiçbir husus bu videodaki gibi içeriklerin engellenmesini ve kaldırılmasını gerektirmemektedir. Bizden kaynaklanan hata için özür dileriz.” ifadelerini kullandı. 

Aziz’in videosuna yaklaşık 50 dakika ulaşılamamıştı ancak sosyal platformun Çin versiyonu Douyin’de sansür kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle tamamen yayından kaldırıldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.