TikTok’tan Trump’ın Yaptırımına Karşı Yasal İşlem

Kısa video paylaşım uygulaması TikTok, uygulamanın ABD’de yasaklanmasına itiraz etmek için yasal işlem başlatacağını duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump, Amerikalı alıcı bulmadığı takdirde Çin menşeli popüler kısa video uygulaması TikTok için yasaklama kararı çıkarmıştı.

TikTok çıkarılan kararnameye karşı,  pazartesi günü dava açacağını duyurdu.

TikTok, yaklaşık bir yıldır ABD yönetimiyle muhatap olmaya ve ulusal güvenlik endişelerini gidermeye yönelik çözümler sunmaya çalıştığını, ama yasalara uygun eşit muamele görmediğini ve Washington’ın olguları dikkate almadığını belirtti.

Açıklamada “Hukukun üstünlüğünün devre dışı bırakılmamasını ve şirketimiz ile kullanıcılarımızın adil muamele görmesini garanti altına almak için kararnameye yargı yoluyla meydan okumaktan başka yol yok” denildi.

TikTok’un sahibi olan ByteDance şirketi de ayrı bir açıklama yayımlayarak Trump yönetimine karşı 24 Ağustos pazartesi günü resmen dava başvurusunda bulunacağını duyurdu.

Güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok’un Çin’in kontrolünde olmasını istemediklerini aktaran Trump, Microsoft ya da benzer ABD merkezli bir firmanın TikTok’u alması gerektiğini söylemişti.

Trump, “Microsoft ya da başka bir firmaya satılmadığı takdirde, TikTok’u 15 Eylül’de kapatacağız.” ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.