Tillerson: Kuzey Kore Füze Denemelerine Acilen Son Vermesi Gerekiyor

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kore Yarımadası’ndaki gerilimin düşürülmesi çağırısında bulunarak, “Kuzey Kore füze denemelerine acilen son vermesi gerekiyor” dedi.

ABD Dşişleri Bakanı Rex Tillerson, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Pekin’e geldi. Tillerson, Çin Devlet Başkanı Şi Cinpin görüşmesinin ardından Kuzey Kore’nin gerçekleştirdiği füze denemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Tillerson, Çin’in de Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programından derin endişe duyduğuna inandığını dile getirdi. Çin’in Pyongyang yönetimini, nükleer programına son vermesine ilişkin müzakerelere yeniden başlamaya ikna etmek için çok çalıştığını ifade eden Tillerson, ‘derhal yapılması gerekenin gerilimin azaltılmak’ olduğunu açıkladı.
Tillerson, Kuzey Kore’nin füze denemelerine son vermesinin gerilimi bir hayli azaltacağını vurgulayarak, ABD’nin Kuzey Kore’yi nükleer bir güç olarak kabul etmeyeceğini, ancak aynı zamanda Kim rejimini devirme niyetinde olmadıklarını belirtti.
Ayrıca ABD’nin Çin ile diyaloğu geliştirmek, karşılıklı güveni artırmak, iletişimini güçlendirmek, her alanda işbirliğini derinleştirmek istediğini belirten Tillerson, “ABD, uluslararası ve bölgesel alanlarda karşılaşılan sorunlara Çin ile ortak cevap vermeyi arzu ediyor” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.