Tiyatro Emekçilerine Şiirli Destek

Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında tüm sezon perdelerini kapatan tiyatro çalışanlarının ihtiyaçları karşılanması için 100 sanatçı şiir okudu.

Tiyatro ve sinema dünyasının usta isimleri, tiyatro emekçilerine destek vermek için Dayanışmanın 100’ü Şiir platformunda bir araya geldi. 

Platform, Ali Düşenkalkar, Bahar Çuhadar, Çağlar Çorumlu, Emre Feza Soysal, Mehmet Sarıca ve Tilbe Saran öncülüğünde kuruldu.

Kovid-19 salgınında oyuncu, dekorcu, yönetmen, teknik ekip gibi yevmiye usulü çalışan 2 binden fazla tiyatro emekçisi için harekete geçildi.

Telif haklarının bağışlandığı 51 şairin şiirini tiyatrocular seslendirerek, Ayşenil Şamlıoğlu, Birce Akalay, Burcu Biricik, Çağlar Çorumlu, Dağhan Külegeç, Demet Akbağ, Demet Evgar, Erdal Beşikçioğlu, Erkan Kolçak Köstendil, Genco Erkal, Haldun Dormen, Mehmet Aslantuğ, Mert Fırat, Metin Akpınar, Nurgül Yeşilçay, Ozan Güven, Serra Yılmaz, Songül Öden, Şebnem Bozoklu, Tilbe Saran gibi isimler Rıfat Ilgaz, Atilla İlhan, Nazım Hikmet, Pir Sultan Abdal gibi ünlü şairlerin şiirleri dillerde oldu.

Platforma destek veren sanatçıların ortak çağrısında; “Tiyatromuz tüm ekonomik, politik, toplumsal zorluklara inat; oyunlarıyla bize umudu, itiraz etmeyi, gülmeyi, sormayı, hatırlamayı, durup düşünmeyi, hayal kurmayı anımsatıyor. İnsanın bedeniyle, aklı ve hayal gücüyle yapabileceklerinin sınırı olmadığını, dişlerini tırnaklarına takarak gösteriyorlar. Şimdi mekanları kapalı, seyircilerinden uzaklar… Yarın, tekrar buluşabilmek için bugün tiyatro emekçilerine ‘yanınızdayız’ demek istiyoruz. Çünkü tam da şu felaket günlerinde fark ettiğimiz gibi sanatın olmadığı bir dünyada çıldırırdık… Tiyatrolarımız dirensin, yaşasın diye şimdi sıra sizde. Destek olun, tiyatro emekçilerinin yanında durun. Çünkü insan dayanışmayla yaşar…” sözlerine yer verildi.

dayanismanin100üsiir.org üzerinden bağışlar toplanarak, tiyatro emkçilerine ‘BirlikteKart’ temin edilerek dağıtılıyor.

Oyuncular sendikasına üye olan veya Tiyatro Kooperatifi ortağı olan topluluklardan birinde, 5 yıl içinde çalışmış olan tiyatro emekçileri (oyuncu, kareograf, müzisyen, yazar, teknisyen, tasatımcı) başvuruda bulunabiliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.