Tiyatrocu, Işık ve Gölge Ustası Yüksel Aymaz Hayatını Kaybetti

Kaynak: Devlet Tiyatroları

İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve ışık tasarımcısı Yüksel Aymaz hayatını kaybetti.

İstanbul Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve ışık tasarımcısı Yüksel Aymaz hayatını kaybetti. Aymaz’ın vefat haberini Oyuncu Nazan Kesal sosyal medya hesabından duyurdu. Kesal “Yüksel Aymaz Acı kaybımız” ifadelerini kullandı.

Sanatçının ölüm haberinin ardından sevenleri duygularını sosyal medyadan dile getirdi. Paylaşımlardan bazıları şöyleydi:
Mahir Günşiray: Çalışmak arzusu pozitif enerjisiyle gece gündüz iş üreten her zaman güler yüzlü işine aşık dostlarına candan her tiyatronun ışığı yetenekli ışık tasarımcısı Yüksel Aymaz’ı kaybettik. Tiyatro Oyunevi’nin bütün oyunlarının kendini tanımlamasıyla “gölge tasarımcısı” idi. Çok üzgünüz.

Semih Çelenk: Çok erken çok vakitsiz… Yüksel Aymaz… Işık ve gölge ustası… Işıklarla lafı en çok ona yakışacak galiba…

Reha Özcan: Orestia üçlemesi ile başlamıştı, hepimiz çocuktuk daha… Ülkemizin en önemli ışık tasarımcılarından biri olmuştu. Çalışmadığı oyuncu-yönetmen yoktur sanırım. Çok üzgünüm. Işıklarda uyusun, yattığı yer incitmesin. Sabır dilerim…

Kemal Aydoğan: Sabah alınabilecek en kötü haber bu olabilir. Yükselciğim aramızdan ayrılmış. İnanmak imkansız. Ne bu acele? Çıraklık zamanlarımızda birlikte mesaimiz olmuştu. Sonra da arkadaşlığımız hep devam etti. Ruhun huzur bulsun, devrin daim olsun.


YÜKSEL AYMAZ KİMDİR?


1981’de İstanbul Devlet Tiyatrolarında göreve başladı. 2003-2017 arası Trabzon DT de görev yaptı.1988 de Mustafa Avkıran’ın yönettiği Aeskhylos’un Prometheus’la ilk ışık tasarımını gerçekleştirdi. Işık tasarımında “Gölge Tasarımı” anlayışını öne çıkarmıştı. Tiyatro Işık Tasarımında öncü bir adım olarak yaptığı gölge tasarımı ile Dünyanın birçok bölgesine gitmiş ve orada çalışmalarını sergilemiş ve anlatmıştır. Gölge tasarımı ile yaptığı oyunlar dünyanın birçok ülkesinde sahnelendi.

Devlet Tiyatrolarındaki çalışmaları yanı sıra özel tiyatrolar, belediye tiyatroları, amatör gruplar, yardım derneklerinin geceleri, anma etkinlikleri ve ödül geceleri gibi organizasyonların ışık tasarımlarını yapmıştı. Ayrıca “Altıdan Sonra Tiyatro” grubu ile çalıştıkları “Çinka” adlı eserde oyun içinde ışık uygulaması yaparak bir ilke de imza atmıştı.


Yurt içinde ve Yurtdışında birçok Yönetmen ve Koreograflarla çalışmış ve bu çalışmalarından sonra uluslararası tecrübe sahibi olmuştur.


Yaptığı son çalışmalarında Dizayn Tasarımını da, Işık Tasarımına eklemiştir. Ve provalarında oyuncularla birlikte çalışarak, projeyi fikir üretme tarzında gerçekleştirmiştir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.