“Toplama Kampındaki Uygurlar Mezun Oldu”

Çin Yönetiminin Sincan Uygur Özerk Valisi Şöhret Zakir, “mesleki eğitim kampı” olarak tanımladığı toplama kamplarında bulunan uygurların çoğunun mezun edildiğini ve mutlu bir yaşam sürdürdüklerini iddia etti.

Çin Komünist Partisi’nin Doğu Türkistan’daki kıdemli temsilcisi Uygur kökenli Şöhret Zakir, ABD Temsilciler Meclisi’nin Uygur Türklerine yönelik baskı politikalarından dolayı Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını kabul etmesine sert tepki gösterdi.

Pekin’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Zakir;


“Sincan’daki etnik gruplara mensup insanlarının hayatları terör tehdidi altındayken ABD sağır kesilmişti. Şu anda Sincan’da toplum sürekli gelişiyor ve tüm etnik kökenlerden insanlar barış içinde yaşıyor ve çalışıyor. ABD tedirgin bunun için de Sincan’a (Doğu Türkistan) karşı bir karalama kampanyası başlattı. Ancak hiçbir güç, Sincan’ın istikrar ve kalkınma yönündeki ilerlemesini durduramayacak.” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler ve insan hakları grupları, gözaltında tutulan kişilerin terör karşıtı kampanya adı altında çoğu Uygur olmak üzere bir veya iki milyon kişi olduğunu söylüyor.

Zakir, bu rakamların hayal ürünü olduğunu söylüyor. “ABD tedirgin ve bu yüzden Sincan’a karşı lekeleme kampanyası başlattı.” şeklinde konuşan Zakir, “Fakat hiçbir güç Sincan’ın istikrar ve kalkınma yönündeki ilerlemesini durduramaz.” dedi.

Çin’in Müslüman Uygur azınlığa karşı tutumu nedeniyle Çin’e yaptırım öngören yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi’nde bire karşı 407 oyla kabul edilmişti.

Zakir ise tasarıya dair, “Uluslararası hukukun ciddi bir ihlali ve Çin’in iç işlerine kabul edilemez bir müdahale” şeklinde yorumda bulundu.

Uygurlar, Pekin yönetiminin terörle mücadele adı altında kendilerine yönelik ciddi anlamda soykırım uyguladıklarını söylüyorlar.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.