Trump, ABD’ye Seyahat Yasağını Genişletti

ABD Başkanı Donald Trump, yeni düzenlemeyle seyahat yasağının uygulandığı ülkeler listesine Kuzey Kore, Venezuela ve Çad’ı da ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, bazı ülkelerin vatandaşlarına seyahat yasağı getiren kararnameyi genişletti.

İlk kez Ocak ayında imzalanan kararnamenin süresi 24 Eylül’de doluyordu. Yeni düzenlemeye göre, yasağın uygulandığı ülkeler listesine Kuzey Kore, Venezuela ve Çad da eklendi. Yeni kararname ile her ülke için farklı kriterler belirlendi. Buna göre, Kuzey Kore ve Suriye vatandaşlarının, mülteci olsun olmasın tamamının vizeleri askıya alındı. Çad, Libya ve Yemen pasaportu taşıyan sığınmacıların tümünün vizeleri iptal edildi. İran vatandaşları arasında öğrenci ve ziyaretçiler yasaktan muaf tutuldu. Somalili, mültecilerin tümünün vizeleri askıya alındı. Mülteci olmayan Somali vatandaşlarıysa, vize başvurularında daha fazla güvenlik araştırmasına maruz kalacak.

Trump, tarafından yayınlanan yeni kararnameden etkilenen ülkeler listesinde İran, Libya, Suriye, Yemen, Somali ve Sudan vardı. Yasaklı ülkeler arasına Kuzey Kore, Venezuela ve Çad da eklendi. Trump’ın, yeni yayınladığı kararname ile Sudan, vatandaşlarına yönelik uygulanan seyahat yasağını ve kısıtlamalar kaldırıldı. Irak vatandaşları seyahat yasakları kapsamına girmeyecek, ancak daha fazla inceleme ile karşı karşıya kalacaklar.
Trump, “Amerika’yı güvenli kılmak benim öncelikli görevim, bunları ülkemize kabul etmeyeceğiz” sözleriyle Twitter üzerinden paylaşımda bulundu.

Mart ayında yürürlüğe giren mevcut yasak, 24 Eylül Pazar akşamı sona erdi. Trump’ın yeni imzaladığı kararnamenin ise 18 Ekim’de yürürlüğe girmesi planlanıyor. Yeni yasanın kısıtlamalar ile ilgili düzenlemenin tam olarak detayları önümüzdeki günlerde ek bilgilerle kamuoyuna sunulacağı belirtildi.

Trump’ın yeni kararnamesiyle yasaklı ülke sayısı 8’e yükselmiş oldu. Buna göre yasaklı ülkeler; İran, Libya, Suriye, Yemen, Someli, Kuzey Kore, Venezuela ve orta Afrika ülkesi Çad olarak belirlendi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.