Trump-Baskını: Yargıç, Mar-a-Lago İçin Çıkarılan Arama Emrinin Gizlilik Mührünü Kaldırdı

Başkan Donald J. Trump, 27 Aralık 2020 Pazar akşamı, Palm Beach, Fla’daki Mar-a-Lago’da. (Wikimedia Commons-public domain)

12 Ağustos’ta bir yargıç, Donald Trump özel mülküne bir arama emri çıkardı. Arama emirinden anlaşılıyor ki, Başkan Trump, Casusluk Yasasının ihlali iddiası nedeniyle soruşturuluyor ve mesele sadece belirli dosyaların ve kayıtların el konulmasını kapsamıyor. ABD medyası, el konulan gizli belgelerin nükleer silahlarla ilgili olduğunu iddia ediyor. Trump bunu şiddetle reddediyor ve belgelerin içeriğinin derhal kamuoyu ile paylaşılmasını ve serbest bırakılmasını talep ediyor.

FBI’a geçen hafta eski Başkan Donald Trump’ın evini arama yetkisi veren yedi sayfalık arama emri, Cuma günü kamuoyuna açıklandı. Trump’ın adaleti engellemek ve diğer iddia edilen ihlaller nedeniyle soruşturma altında olduğunu gösteriyor.

Trump’ın casusluk yasasını ihlal ettiği iddia ediliyor

FBI arama emrine göre Trump, ABD Casusluk Önleme Yasası’nı (18 USC 793 Yasası) ihlal ettiği iddiasıyla soruşturuluyor. O ve hukuk ekibinin gizli belgeleri gizlediği, kaldırdığı ve bozduğu iddia ediliyor (18 USC 2071 Yasası). Ek olarak, federal soruşturmaların bir parçası olarak kayıtların imha edildiği, değiştirildiği ve tahrif edildiği iddia ediliyor. (18 USC 1519 Yasası).

1917 (Anti)Casusluk Yasası, Amerika’nın I. Dünya Savaşı’na girmesinden iki ay sonra kabul edildi. Yasa, ABD’nin dış ilişkilerine, tarafsızlığına ve dış ticaretine zarar verebilecek eylemleri cezalandırmak için tasarlanmıştır.

Trump’ın davasında FBI, kendisinin veya çalışanların ABD’ye zarar verebilecek veya yabancı bir ülkeye avantaj sağlayabilecek hükümet belgelerini stoklayıp stoklamadıklarını araştırıyor. Bu, yasayı ihlal etme suçu ve mahkumiyeti hapisle dahi sonuçlanabilir.

FBI’ın “Ofis 45” birimi, binadaki tüm depoları ve alanları aradı. Federal yetkililer bir kutu “çok gizli/SCI” belge, dört kutu “çok gizli” belge, ayrıca farklı üç kutu “gizli” belge ve üç kutu “güvenlikli belgeyi” ele geçirdi. Belgelerin içeriği bilinmiyor.

FBI Trump’ un özel dosyalarına da el koydu

“Fox News”, Pazar günü yaptığı açıklamada, FBI’ın baskınında avukat-müvekkil gizliliğini kapsayan, kutular dolusu belgelere el konulduğunu duyurdu.

A-14, A-13, A-26, A-33, A-43 ve diğer etiketli kutuların vekil-müvekkil gizliliğine tabi bilgiler içerdiği söyleniyor. Hepsi arama emrine eşlik eden FBI listesindeydi.

Eski Başkan Donald Trump Truth Social da,”Gerçekten harika! FBI’ın, ünlü Mar-a-Lago baskınında, kasalar dolusu ‘avukat-müvekkil’ ayrıcalıklı belge ve materyalin yanı sıra, almamaları gereken ‘yönetici’ ile ilgili özel belgelere de el koydukları ortaya çıktı, bunlara el koyma hakları olmadığını biliyorlardı”, yorumunda bulundu.

Trump ayrıca “kibarca” bu belgelerin çalındıkları yere derhal iade edilmesini talep ediyorum. “Teşekkürler!” yorumunda bulundu.

Trump belgelerin kamuoyu ile paylaşılmasını ve serbest bırakılmasını istiyor Trump’ın avukatları, eski başkanın yetkilerini kullanarak 2021′ de görevden ayrılmadan önce, sahip olduğu belgeleri kendi mülkünde muhafaza ettiğine dikkat çekti. Sözcüsü Taylor Budowich, Fox News’e verdiği demeçte şunları söyledi, “Başkan Trump’ın evine yapılan bu baskın, sadece ABD tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir durum değil, aynı zamanda çok gereksizdi. Trump’a muhalif olanlar yalanlar ve iftiralar yayıyor. Bu çok çirkin bir durum.”

Adalet Bakanlığı Perşembe günü, Trump itiraz etmedikçe arama emrinin mührünün kaldırılmasını istedi. Trump Perşembe günü şöyle yazdı, “Belgelerin yayınlanmasına kesinlikle karşı çıkmayacağım, ben, bu belgelerin derhal yayınlanmasını ve kamuoyu ile paylaşılmasını talep ediyorum.”

Cuma günü Trump, “el konulan belgelerin tümünün gizliliği zaten kaldırılmıştı. Ajanlar siyasete karışmadan ve Mar-a-Lago’ya girmeden onu her an elde edebilirdi. Belgeler, ajanların talebi üzerine kilitli ve güvenli bir depodaydı”, yorumunda bulundu.

Nükleer silahlarla ilgili gizli belgeleri de yanınızda götürdünüz mü? Trump ayrıca, eski Başkan Obama’nın “çoğu gizli olarak tanımlanabilecek 33 milyon sayfalık belgeyi muhafaza ettiğini” söyledi ve devamında “bunların kaç tanesi nükleer santraller konusunu kapsıyor? Duyduğuma göre birçoğu!”, yorumunda bulundu.

Washington Post, Perşembe günü haberin kaynağını belirtmeden, FBI’ın nükleer silahlarla ilgili bazı belgelerin peşine düştüğünü duyurdu. Ancak Trump, Cuma sabahı bu haberin ciddiye alınacak bir tarafı olmadığını ve bir aldatmaca olduğunu söyledi.

Burada, sözde 2016 sonundan bu yana ana akım haber medyası tarafından yayılan, Trump-Rusya ilişkisine atıfta bulunuyor. Cumhuriyetçiler, benzeri görülmemiş FBI baskısının, 2024 adaylığını düşünen eski Başkan Trump’ı alenen küçük düşürmeye yönelik siyasi bir girişim olduğunu vurguluyor. Bu nedenle, federal yetkililerden arama emrinin kamuoyu ile paylaşılmasını ve serbest bırakmalarını istediler. Ancak bunla da yetinmiyorlar.

Senatör Lindsey Graham, Cuma günü attığı bir tweette Adalet Bakanlığı’nın “el konulan belgeleri açıklaması yeterli değil, bize böyle bir arama emrinin neden gerekli olduğu bilgisini açıklamaları gerekir” yorumunda bulundu. Devamında ise, isimleri ve diğer hassas bilgileri karartabilirler, “ancak Adalet Bakanlığı kartlarını masaya açık bir şekilde koyması gerekiyor” diye yazdı.

Haber: Szilvia Akbar, Epoch Times

Çeviri: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.