Trump, ‘Başlattığımız Hareket Sadece Bir Başlangıç’

Trump Veda Konuşması Yaptı: ‘Başlattığımız Hareket Sadece Bir Başlangıç’

Başkan Donald Trump, gelecek yönetimin başarısı için dua edeceğini söyleyerek Salı öğleden sonra veda konuşmasını gerçekleştirdi.

Trump, “Biz -ve her zaman öyle olmalıyız – tüm dünya için bir umut, ışık ve zafer ülkesi olduk. Bu hafta yeni bir yönetimi karşılıyoruz ve Amerika’yı güvenli ve müreffeh tutmadaki başarısı için dua ediyoruz.” şeklinde konuştu. “Buraya yapmak için geldiğimiz şeyleri yaptık – ve çok daha fazlasını. Hepsinden önemlisi, hükümetin halka cevap verdiği konusunda Amerika’da kutsal fikri yeniden inşa ettik” diye ekledi.

“Amerika’da kimsenin unutulmadığı fikrini geri getirdik – çünkü herkes önemlidir ve herkesin sesi duyulmalıdır. Çetin savaşları, en çetin dövüşleri, en zor seçimleri üstlendim- çünkü bunları yapmam için beni seçtiniz. Gündemimiz sağ ya da sol değil, Cumhuriyetçi ya da Demokrat değil, bir milletin iyiliğiyle ilgiliydi ve bu da tüm ulus anlamına geliyordu.”

Trump, Çarşamba günü ABD’nin “yeni bir yönetim başlatacağını ve Amerika’yı güvende ve müreffeh tutmadaki başarısı için dua edeceğini” de ifade etti.

Başkomutan, Ortadoğu’daki ilişkileri normalleştirme çabaları dahil, yönetiminin Çin Komünist Partisi ile yaptığı mücadeleyi en büyük başarıları olarak gördüğünü duyurdu. Ayrıca, yeni savaşlar başlatmadığı gerçeğini de dile getiren Trump, bunu on yıllardır yapan ilk başkan olduğunu belirtti.

Trump, “İttifaklarımızı yeniden canlandırdık ve dünya uluslarını daha önce hiç olmadığı kadar Çin’e karşı koymaları için bir araya getirdik.” dedi. Cesur diplomasimizin ve prensipli gerçekçiliğimizin bir sonucu olarak, Orta Doğu’da bir dizi tarihi barış anlaşması gerçekleştirdik. Bu, yeni bir Ortadoğu’nun şafağı oldu ve askerlerimizi eve getiriyoruz. Yıllardır yeni savaşlar başlatmayan ilk başkan olmaktan özellikle gurur duyuyorum. “

Haftalardır ilk kez Washington D.C.’deki ABD Kongre Binası’nın baskınına ilişkin açıklamalarını sunan Trump, 6 Ocak’taki Ortak Kongre Oturumu sırasında meydana gelen şiddeti reddetti.

Trump ayrıca First Lady Melania Trump’a, aile üyelerine, çeşitli personellerine ve ABD Gizli Servisi’ne teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı ayrıca, güçlü bir siyasi hareket inşa ettiğini söyleyerek iyimser bir tonda konuştu.

Trump,”Şimdi, Çarşamba günü öğlen yeni bir yönetime iktidarı devretmeye hazırlanırken, başlattığımız hareketin daha yeni başladığını bilmenizi istiyorum.” sözlerini dile getirdi.

Salı günü Beyaz Saray Yetkilileri, konuşmanın Pazartesi günü kaydedildiğini belirtti.

Öte yandan Trump’ın Çarşamba günü Biden’in tören yeminine katılmayacağı ve Çarşamba sabahı Beyaz Saray’dan ayrılacağını bildirildi. Twitter hesabı Ocak ayında Twitter tarafından askıya alınmadan önce, Trump etkinliğe katılmayacağını söylemişti.

Başkan seçilen Joe Biden Salı günü başkente yemin etmek için gitmeden önce, “Her zaman Delaware eyaletinin gururlu bir oğlu olacağım.” dedi. Biden, “Washington’a bir sonraki yolculuğumuzun burada başlaması son derece kişisel, Amerikalılar olarak kim olduğumuzu en iyi tanımlayan yer burasıdır.” İfadelerini kullandı.

Yazan; Jack PHILLIPS / The Epoch Times
Çeviri; Şendağ Gökçe / Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.