Trump: Çin, Eninde Sonunda Anlaşma Masasına Oturacak

ABD Başkanı Donald Trump, 25 Ocak 2019’da Beyaz Saray’da bir konuşma yaparken. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)
ABD Başkanı Donald Trump, 25 Ocak 2019’da Beyaz Saray’da bir konuşma yaparken. (Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

WASHINGTON—ABD Başkanı Donald Trump, Çin lideri Xi Jinping’in ay sonunda gerçekleşecek G20 Zirvesi’ne katılıp katılmayacağının ‘önemli olmadığını’ söyledi. Her iki ülkenin eninde sonunda bir ticaret anlaşmasına varacağını belirtti.

Trump, Fox News ile 14 Haziran’da yaptığı röportajda ‘Göreceğiz. Sonunda bir anlaşma yapacaklar’ dedi.

ABD Başkanı, daha önce birkaç sefer Japonya’da gerçekleşecek G20 Zirvesinde Xi ile buluşacaklarını söylemişti. Ancak, Çin rejimi henüz bu toplantıyı onaylamadı.

Trump, 325 milyar dolarlık Çin malı üzerinde ek gümrük vergisi uygulamadan önce Pekin’e herhangi bir süre tanımayacağını ifade etti. Trump, G20 Zirvesi’nde Xi ile görüştükten sonra ek tarifeler konusunda bir karara varacağını belirtmişti.

Fox röportajında Trump, ABD’nin Çin malları için milyarlarca dolarlık gümrük vergisi aldığını ve bu nedenle birçok şirketin üretimini Çin’den başka ülkelere kaydırdığını söyledi.

Japon Yatırım Bankası Nomura tarafından yapılan bir analize göre, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşı, diğer ülkeler için bir fırsata dönüştü. Firmaların giderek alternatif tedarikçiler bulma çabaları sonucu, gümrük savaşından en karlı çıkan ülke Vietnam oldu.

ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlik, Mayıs başında tekrar patlak verdi. Trump yönetimi, Pekin’i yapısal reformlar konusunda geri adım atmak ile suçladı. Son görüşmeler sonuçsuz kalınca ABD, 200 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik tarifeyi yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltti. Çin ise 60 milyar dolarlık Amerikan ürününe yeni tarifeler uygulayarak karşılık verdi.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, 11 Haziran’da düzenlediği basın toplantısında, G20’de Trump ile Xi arasında bir toplantının gerçekleşmesini umduğunu söyledi.

Ross tüm anlaşmazlığın G20 zirvesinde çözülmesinin muhtemel olmadığını fakat her iki tarafın gelecek görüşmelere yönelik olumlu bir adım atabileceğini ifade etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.