Trump, CNN’i Hakaret ve Dolandırıcılıktan Dava Açmakla Tehdit Ediyor

Eski Başkan Donald Trump CNN’i, kendisinin 2020 seçimleri hakkındaki itirazlarını yayınlarken, “Büyük Yalan” ve “yalan söylüyor” ifadelerini kullandığı gerekçesiyle hakaret davası açmakla tehdit etti.

Trump’ın avukatları tarafından CNN’in yeni başkanı Chris Licht ve Başkan Yardımcısı David Vigilante’e, Trump’ın hukuki eyleme geçme niyeti olduğuna dair bir bildirim gönderildi. Bildirimde, CNN’den bir geri çekme, düzeltme veya bir özür yayınlaması talep ediliyor.

Bildirimde, “CNN, bu bildirimin tebliğ tarihinden itibaren on (10) gün içinde, yukarıda belirtilen makalelerin, kopyaların veya yayınların yer aldığı web sitesi yayınının aynı baskılarında veya ilgili sayılarında ve söz konusu orijinal makale, kopya veya yayın gibi dikkat çekici bir yerde ve türde, tam ve adil bir düzeltme, özür veya geri çekme yayınlamalıdır” ibaresi yazıyor (pdf).

Bildirimin devamında ise “Böyle bir düzeltme, özür ya da geri çekmenin yayımlanmaması, dava açılmasına ve CNN aleyhine tazminat talep edilmesine yol açacaktır.” ibaresi yer alıyor.

Bildirimde ayrıca CNN’e, seçimin dürüstlüğü konusunda Trump’ın kişisel düşüncelerine atıfta bulunurken, “‘Büyük Yalan’ ve ‘yalan söylüyor’ ifadelerini kullanmayı derhal durdurması ve devam etmemesi” çağrısında bulunuluyor.

Bildirimde CNN’in, Trump’ın seçim iddialarını “Büyük Yalan” olarak nitelendirerek, Trump’ı Adolf Hitler ve komünist liderlerle kötü niyetli bir şekilde ilişkilendirdiği söyleniyor. Bildirime göre CNN, Trump hakkında bu terimi Ocak 2021’den bu yana 7.700’den fazla kez kullandı.

Washington merkezli bir hukuk firması olan Ifrah Law, CNN’e verilen bildirimle birlikte yüzlerce sayfalık kanıt sundu.

Bildirimde “2016 seçimlerinden sonra Demokrat partinin çeşitli üyeleri, 2016 seçimlerinin hileli olduğunu iddia eden çok sayıda televizyon açıklaması yaptı. Bu söylemler arasında, Başkan Trump’ın seçimi Rus müdahalesiyle kazandığına dair iddialar da vardı ve devamlı olarak Başkan Trump’ın ‘hileli’ bir Başkan olduğu söyleniyordu” deniliyor.

Bildirimde ayrıca, “CNN defalarca, Hillary Clinton, Kamala Harris, Joe Biden, Jimmy Carter, Jerry Nadler, John Lewis, Dianne Feinstein, Marcia Fudge ve Debbie Wasserman Schultz tarafından yapılan açıklamalar da dâhil olmak üzere, Başkan Trump’ın hileli bir şekilde, çoğunluğa göre tartışmasız olarak seçildiği iddialarını yayınladı.” vurgusu yapılıyor.

Trump, Çarşamba günü Save America kurulundan yaptığı açıklamada, diğer haber kuruluşlarına karşı da dava açabileceğini öne sürdü.

Trump, “Bana karşı tekrarlanan karalama ifadeleri için dava açma niyetimi CNN’e bildirdim” dedi. “2020 Seçimleri boyunca beni karalayan ve sahtekârlık olduğuna dair net kanıtlar olduğu hakkında kamuoyunu kandıran çok sayıda diğer medya kuruluşlarına karşı da harekete geçiyorum. Gerçekler için ve ülkemizin geleceği için savaşmaktan asla vazgeçmeyeceğim!”

Trump uzun süredir, medya kuruluşlarına karşı dava açmanın kolaylaşması için, ABD’nin yazılı iftira yasalarının değiştirilmesi gerektiğini savunuyor.

CNN, yorum talebine yanıt vermedi.

Yazan: Jack Phillips, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.