Trump, DSÖ ve Çin İçin Konuştu

ABD Başkanı Donald Trump, DSÖ’nün Çin’den bağımsız olduğunu kanıtlamaması halinde sağladığı fonları kalıcı olarak donduracağını belirtti.

Başkan Trump, Twitter hesabından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’a gönderdiği mektubu paylaştı.

Trump, DSÖ’nün Vuhan’daki durumu yeterince incelemediğini vurgulayarak, “DSÖ, 2019 Aralık ve hatta daha öncesinde Vuhan’da bir virüsün yayıldığına dair haberleri göz ardı etmiştir.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Trump, DSÖ’nün virüsü dünya ile paylaşmadığını belirterek, “31 Aralık’ta Tayvanlı yetkililer, DSÖ ile virüsün insandan insana bulaştığına dair iletişime geçti. Ancak DSÖ bu kritik bilgiyi dünyanın geri kalanıyla paylaşmamayı tercih etti. Belki de bunun siyasi nedenleri vardı.” değerlendirmesinde bulundu.

Trump, DSÖ’nün 3 Şubat tarihinde Çin’e seyahat yasağı uygulanmaması gerektiği yönünde açıklama yaptığını hatırlatmış, o tarihten sonra bile virüsün yavaş yayıldığına dair yanlış bilgiler paylaştığını vurguladı.

DSÖ, 11 Mart’ta virüsü ‘pandemi’ olarak ilan etmiş ancak bu tarihin zaten çok geç olduğunu bildiren Trump, “Ancak o zamana kadar virüs dünya genelinde 114 ülkeye yayılmış, 4 binden fazla kişi ölmüş ve 100 binden fazla kişi enfekte olmuştu.” şeklinde paylaşımda bulundu.

Trump, Çin’in pek çok delilleri ve ülkede olanları gizlediğini belirterek DSÖ’nün buna rağmen Çin’i ‘şeffaf’ olarak değerlendirdiğini belirtti.

DSÖ’nün daha önceki salgınlarla çok daha iyi mücadele ettiğine dair örnekleri de sıralayan Trump, Ghebreyesus’a hitaben, şu sözleri kaleme aldı:

“Sizin ve kuruluşunuzun bu pandemi döneminde birbiri ardına attığı yanlış adımlar, tüm dünyaya çok pahalıya patladı. DSÖ’nün önündeki tek yol, Çin’den bağımsız olduğunu gerçekten göstermesi. Yönetimim hali hazırda sizinle ne tür bir reform yapılması gerektiğine dair görüşmelere başladı. Ancak hızlı bir şekilde adım atılması gerekiyor. Boşa harcanacak zaman yok. DSÖ’nün gelecek 30 gün içinde esaslı reformalar yapmaması halinde, size sağladığımız fonları kalıcı olarak donduracağımızı ve DSÖ’ye üyeliğimizi gözden geçireceğimizi bildirmek, ABD Başkanı olarak benim görevim. ABD vatandaşlarının vergilerinin mevcut durumunda bariz bir şekilde ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeyen bu örgüte gitmesine izin veremem.”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.