Trump Erdoğan İle Arasının Çok İyi Olduğunu Söyledi

Trump ve Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, Beyaz Saray’da yapacakları görüşme öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilişkilerinin çok iyi olduğunu söylerken, “Özellikle de benim Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile çok iyi ilişkilerimiz var. Erdoğan ile konuşacağız. Türkiye ve Erdoğan ile ilişkilerimiz çok çok iyi” şeklinde konuştu.

Kazımi konuşmasında Türkiye ile ilişkilerine değinerek, “Türkiye’den gelen saldırılar kabul edilemez. Öte yandan Irak anayasası, ülkemizin, herhangi bir komşumuza yönelik saldırılar için kullanılmasına izin vermiyor. Türkiye ile durumları iyileştirmek için diyaloğa giriyoruz ve bu sorunları çözmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Trump Kazımi’nin bu konuşması üzerine Türkiye ve Erdoğan ile ilişkilerinin çok çok iyi olduğunu söyledi.

Öte yandan Trump, bir gazetecinin, “Irak’ta Kürtlerin rolünü nasıl görüyorsunuz? Erbil ve Bağdat arasındaki ilişkiler için önemleri nedir?” şeklindeki bir soruya ise, “Kürtler bizim DEAŞ’ı yenmemize yardım etti. Onlar ile çok iyi ilişkilerimiz var, onlara çok iyi davrandık” yanıtını verdi.

Ayrıca Suriye’den büyük oranda çıktıklarını ve sadece petrolü korumak için küçük bir kısım asker bıraktıklarını söyleyen Trump, “Kürtler ile petrol üzerine bir çeşit anlaşma geliştireceğiz” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.