Trump FBI Baskınının Arkasında Kimler Var? Bir Hakim, Adalet Bakanlığından Bir Cevap Vermesini Talep Etti

Bu haftanın başlarında muhafazakar Judicial Watch Vakfı (Adli İzleme Örgütü) ve Albany Times Union gazetesi Florida Bölge Mahkemesi’ne, eski ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik ev arama baskınına yol açan arama emrinin gizlilik mührünün kaldırılması için dilekçe verdi. Bölge Yargıcı Bruce Reinhart, Adalet Bakanlığı’na bir mektup yazarak, bu talepleri iletti.

Adalet Bakanlığı’na gönderdiği mesajda ​​şunlar yazılıydı: “Cevabın ve içeriğin ifşa edilmesini önlemek için gerekirse yanıt tek taraflı veya mühürlü olarak sunulabilir. Bu tercih edilirse, kamu denetimi için redakte edilmiş bir versiyonu sunmak hükümetin görevidir. Dilerse hükümet bir özet de sunabilir.”

Hakim Reinhart’a göre, hükümetin mührün kaldırılması talebine yanıt vermek için önümüzdeki Pazartesi gününe kadar (15 Ağustos, 17:00) süresi var. FBI ve Adalet Bakanlığı, şimdiye kadar baskın hakkında yorumda bulunmadı. Beyaz Saray basın sekreteri Karine Jean-Pierre, Salı günü yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden’ın baskından haberi olmadığını söyledi. Trump, Truth Social platformunda, buna karşı çıkarak olayın farklı bir versiyonunu savundu.

Devam eden soruşturmalara herhangi bir engel yok”

Times Union Genel Yayın Yönetmeni Brendan J. Lyons, bölge yargıcına talebini (Çarşamba) şöyle gerekçelendirdi: “Arama emri gerçekleştirildi ve hedef kişi, olup biten her şeyin farkında olduğu için, arama emrinin ifşa edilmesi veya sonuçların ifşa edilmesi herhangi bir suç teşkil etmemektedir. Devam eden soruşturmaya herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Bu nedenle, tüm belgelerin mührü kaldırılmalıdır.”

Muhafazakar Judicial Watch, arama emrini, Başkan [Joe] Biden’ın “FBI ve Adalet Bakanlığı’nın kolluk güçlerini, siyasi rakibini taciz etmek için kullanıp kullanmadığını” belirlemek için incelemeyi planlıyor. Kuruluş, mahkemenin gizlilik mührünü kaldırması durumunda bu konuda araştırma yapacağını duyurdu.

FBI arama emrini vermeyi reddetti

Eski başkanın oğlu Eric Trump, Daily Mail’e Trump’ın Mar-a-Lago’daki avukatı Christina Bobb’un FBI ajanlarından kendisine arama emrini göstermelerini istediğini söyledi. Eric gazeteye, “arama izni vermek veya göstermek istemediler” dedi. “Yani onlar 3 adım öteden arama emrini göstermişler ve herhangi bir kopyasını da vermemişler.”

Baskın, Cumhuriyetçilerin tepkisine yol açtı. Onlar, baskının siyasi bir motif taşıdığını ve 2022 ara seçimlerinden önce kendilerine zarar vermek için yapıldığını düşünüyorlar. Cumhuriyet Senatosu Azınlık Lideri Mitch McConnell de dahil olmak üzere birçok kişi arama emrinin derhal çıkarılması çağrısında bulundu. Mitch McConnel, Başsavcı Garland ve Adalet Bakanlığının, ABD halkına baskın hakkında “kapsamlı ve detaylı bir açıklama borçlu” yorumunda bulundu.

Trump kendi evinin aranmasına tepkiliydi. FBI ajanlarının geçen yıl, kendisinin görevden ayrıldıktan sonra, Beyaz Saray’dan çaldığı iddia edilen tüm belgeleri iade etmek için, aylarca federal yetkililerle çalışmasına rağmen, Pazartesi günü Mar-a-Lago’da baskın düzlendiğine vurgu yaptı.

Reinhart’ın Epstein bağlantıları viral oldu

Reinhart, Salı günü, çok sayıda haber kuruluşunun, hüküm giymiş cinsel istismarcı Jeffrey Epstein ile geçmişteki bağlantıları hakkındaki haberlerden dolayı, ağır eleştirilere maruz kaldı. “Miami Herald” adlı 2018 tarihli bir raporda, Epstein’ın davasındaki iki davacı, Reinhart’ın 2008 yılında Epstein için çalışmak üzere bölge savcısı olarak işini bıraktığını iddia etmişti. Sonrasında Reinhart, Epstein’ın bazı ortaklarını mahkemede ceza savunma avukatı olarak temsil etmişti.

Reinhart’ın Epstein bağlantısı, salı günü kamuoyunda da duyulduktan kısa bir süre sonra, Güney Florida Bölge Mahkemesi, Reinhart’ın listede ismini web sitesinden kaldırdı. Artık oraya tıkladığınızda “Erişim reddedildi” ve “Bu sayfaya erişim izniniz yok” diyor.

Haber: Epoch Times Almanca

(Epoch Times’dan alıntılar ile)

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.