Trump, Gelecek Hafta Tutuklanacağını Söyleyerek, Taraftarlarına “Ulusumuzu Geri Alın!” Çağrısı Yaptı

NATIONAL HARBOR, MARYLAND – 4 MART: Eski Başkan Donald Trump, 4 Mart 2023’te Md. Gaylord National Resort & Convention Center National Harbor’da düzenlenen yıllık Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı’nda (CPAC) yaptığı konuşmadan önce gazetecilere konuşuyor. (Anna Moneymaker/Getty Images)

Eski Başkan Donald Trump, önümüzdeki hafta Manhattan Bölge Savcılığı tarafından suçlanmayı beklediğini belirten bir açıklama yaptı ve destekçilerini protesto etmeye ve “ulusumuzu geri almaya” çağırdı.


Manhattan Bölge Savcılığı, Trump’ın şirketinin iddiaya göre; yetişkin filmleri aktrisi Stormy Daniels’a, eski kişisel avukatı Michael Cohen vasıtasıyla 130.000 dolarlık bir ödeme yapması iddiası nedeniyle soruşturuyor. Eski Cumhurbaşkanı, soruşturmayı partizan bir cadı avı olarak defalarca kınadı ve Cumartesi günü Truth Social’da yaptığı açıklamada, eski başkan söylemini tekrarladı.

Trump, “yozlaşmış ve son derece politik” Manhattan Bölge Savcısı’nın ofisinden “yasadışı sızıntıların” çıkacağını ve bunun önümüzdeki hafta Salı günü tutuklanacağını gösterdiğini söyledi. Hiçbir suçun kanıtlanmadığı ve davadaki olası iddianamenin “eski ve tamamen çürütülmüş (çok sayıda başka savcı tarafından!) bir peri masalına dayanacağı” konusunda ısrar etti.

Trump, “Protesto edin, milletimizi geri alın!” mesajında destekçilerine çağrıda bulundu. Manhattan Bölge Savcılığı, normal çalışma saatleri dışında olduğundan yorum yapmaya hazır değildi.

‘Nükleer Düğme’


Trump’ın olası iddianamesi; Trump’ın yalanladığı, Daniels’la ikisi arasındaki bir ilişkiyi ifşa etmemek için Daniels’a yapılan 130.000 dolarlık sus payı ödemesi iddiasının yanlış sınıflandırılmasından kaynaklanıyor. Davada büyük bir jüri görevlendirildi ve bir iddianame için beklentiler artıyor.

Trump’ın sözcüsü Steven Cheung; Cuma günü Fox News’e yaptığı açıklamada, Trump’ın “tamamen masum” olduğunu ve soruşturmanın 2024’te yeniden seçilme yarışını baltalamak için siyasi amaçlı bir saldırı olduğunu söyledi.


Cheung, “Demokratlar yine iş başında, ‘Nükleer Düğmeye’ basıyor ve gözden düşmüş bir gaspçı yüzünden bir Başkana saldırıyor” dedi. “Bu oluyor çünkü Başkan Trump anketlerde hem Demokratlara hem de Cumhuriyetçilere karşı büyük bir farkla önde gidiyor ve Amerikan siyasi tarihinde hiç bu kadar bariz bir şey olmamıştı.”


Cheung, “Herkes bunun bir aldatmaca olduğunu biliyor,” diye devam etti. “Amerikalılar, radikal sol demokratların adalet sistemimizi adaletsiz bir sisteme dönüştürmesine ve başkanlık seçimlerini etkilemelerine müsamaha göstermeyecekler ki tek yapmak istedikleri de bu. Ülkemiz buna izin vermeyecektir. Bu, Demokrat Parti için kitlesel olarak geri tepecek ve Milletimiz için bir rezaletle sonuçlanacaktır.”


Trump’a yönelik olası bir suçlama ve tutuklamanın geri tepeceği fikri, Tesla CEO’su Elon Musk da dahil olmak üzere birçok tanınmış kişi tarafından benimsendi.

Musk, Twitter’da paylaştığı bir gönderide, Trump gerçekten de önümüzdeki hafta tutuklanırsa eski başkanın “ezici bir zaferle yeniden seçileceğine” inandığını söyledi.


Trump’ın avukatı Joseph Tacopina, MSNBC’ye, eski başkanın gerçekten suçlanması durumunda “normal prosedürleri izleyeceğini” ve teslim olacağını söyledi.


İddianameyle ilgili söylentiler ve eski bir Cumhurbaşkanının benzeri görülmemiş bir şekilde tutuklanması, kolluk kuvvetlerinin protestolara hazırlandığı ve güvenlik düzenlemeleri yaptığı yönünde haberlere yol açtı. Bir iddianame, Trump’ın teslim olması için bir tarih ve saat belirlemeyi içerecek ve eski başkan daha sonra Gizli Servis detayı tarafından parmak izi ve sabıka fotoğrafları için Manhattan Savcılığının ofisine teslim edilecek. Bir sanığın teslim olmasına izin verilen davalardaki tutuklama işlemlerinin ardından, normal prosedürler, Trump’ın bir yargıç huzuruna çıkarılacağını ve ardından muhtemelen kendi takdiriyle serbest bırakılacağını gösteriyor.


Eski GOP (Cumhuriyetçi Parti) kongre üyesi ve Truth Social başkanı Devin Nunes, Cuma günü Newsmax’e olası iddianameye ilişkin raporların, ülkenin adalet sisteminin siyasi rakiplere karşı bir silah olarak kullanıldığı bir “muz cumhuriyeti” haline geldiğini gösterdiğini söyledi.


Nunes, verdiği demeçte,“Uzun zamandır söylediğim gibi, Rusya aldatmacasıyla ilgili soruşturmayı yürüten kişi olarak, iki kademeli adalet sisteminin olduğu, Demokratların hiçbir ceza almadığı, ama Başkan Trump gibi veya diğer Cumhuriyetçiler gibi kişilerin bu saçma standarda tabi tutulduğunu ve ülkenin bir muz cumhuriyetine döndü.” dedi.


Nunes, Musk gibi, bir Trump iddianamesinin geri tepeceğine inanıyor. Nunes, “İlerler ve dava açarlarsa, bu Başkan Trump’ın seçimi kazanmasını daha da kolaylaştıracak çünkü insanlar bunun ne olduğunu görecek” dedi. “[Bu] sadece bir maskaralık ve her ne pahasına olursa olsun Trump’a tekrar başkan olmasını engellemek için başka bir saldırı.”

Yazan: Tom Ozimek, Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.