Trump, “Hong Kong’a Yönelik Ayrıcalıklar Kaldırıldı”

(Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong’a getirilen Ulusal Güvenlik Yasası nedeniyle Çin’i sorumlu tutan bir yasa tasarısını onaylayarak Hong Kong’a yönelik ayrıcalıkları kaldıran bir kararname imzaladı. 

Trump, Beyaz Saray bahçesinde, Hong Kong konusunda Çin’e yönelik atılacak yeni adımları ele aldığı basın toplantısında, “Bugün Çin’i Hong Kong halkına yönelik baskı politikalarından dolayı sorumlu tutan bir yasa tasarısı ve başkanlık kararnamesi imzaladım.” ifadesini kullandı. 

Trump, Hong Kong’a Ulusal Güvenlik Yasası’nı getiren Çinli yetkililerle iş yapan tüm bankalara yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarının Kongrenin büyük desteği ile geçtiğini anımsatarak “Bugün ben de bu kararnameyi onayladım. Bu kararname Hong Kong’un özgürlüğünü elinden alan kişileri ve kurumları sorumlu tutmamızı sağlayan yeni araçlar sağlıyor.” dedi. 

Trump, Hong Kong’daki durumu yakından izlediklerini ve durumun iyi olmadığını kaydetti ve “Hong Kong halkınının özgürlükleri elinden alındı ve artık serbest piyasada rekabet edemiyor. Birçok insanın Hong Kong’u terk edeceğinden şüphe ediyorum.” ifadesini kullandı.

ABD ve Hong Kong’un çok fazla iş yaptığını ve Hong Kong’a birçok ayrıcalık tanındığını kaydeden Trump, “Hong Kong’a imtiyazlı davranışımızı sona erdiren bir kararname imzaladım. Hong Kong şimdi Çin anakarası ile aynı muameleyi görecek. Hiçbir ayrıcalığı ve özel ekonomik muamelesi olmayacak.” ifadesini kullandı. 

Huawei Güvenli Değil

Trump, İngiliz hükümetinin Huawei’yi 5G altyapısından çıkarma kararından memnuniyet duyduğunu belirterek Huawei’yi güvenli bulmadığını kaydetti.

Kovid-19’dan Çin Sorumlu

Trump, Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Ticaret Örgütü’nü “Çin’in kuklası” olarak nitelendirirken “Çin’i koronavirüsü gizleme ve bu virüsü tüm dünyaya salması nedeniyle tamamıyla sorumlu tutuyoruz. Bu salgını en başta durdurabilirlerdi, bu çok daha kolay olurdu.” ifadesini kullandı. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.