Trump, Protestocuları ‘Barışçıl Kalmaya’ Çağırdı

Başkan Donald Trump, Kongre Binası’nda protestocularla polis arasında çıkan çatışmaların ortasında Kongre’nin kapatılmaya zorlanmasının ardından destekçileri “barış içinde kalmaya” çağırdı.

“ABD başkentindeki herkesten barışçıl kalmasını istiyorum. Şiddete hayır! Unutmayın, BİZ Kanun ve Düzen Partisiyiz – Kanuna ve Blue’daki büyük adamlarımıza ve kadınlarımıza saygı gösterin. Teşekkür ederim!” Trump Çarşamba günü bir tweet yazdı.

Daha önceki bir Tweet’inde şunları söylemişti: “Lütfen Kongre Binası Polisi ve Yasa Uygulayıcılarımızı destekleyin. Onlar gerçekten Ülkemizin yanındalar. Huzurlu kalın!”

Trump yanlısı bir mitingde, protestocular Kongre Binası’nı ihlal ederek polisle çatıştı, polis binayı tecrit altına aldı. Milletvekilleri Seçim Kurulunun, Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tescil oylaması durduruldu.

Diğerleri başkanın barış çağrısını tekrarladı. Senatör Tom Cotton da şiddete son verilmesi çağrısında bulundu.

“Şiddet ve anarşi kabul edilemez. Biz bir yasalar ulusuyuz. Bunun artık bitmesi gerekiyor.” şeklinde bir tweet attı.

Trump’ın avukatı Rudy Guiliani, başkanın destekçilerini barışçıl hareket etmeye çağırdı.

Guiliani, Twitter’da, “Hileli seçime meydan okuyan tüm bu vatanseverlere ABD Başkanı, SİZİN GÖRÜŞÜNÜZÜ BARIŞÇIL BİR ŞEKİLDE İFADE ETMENİZİ istiyor” dedi. “Biz kanun ve düzen partisiyiz, siz hukukun ve tarihin yanındasınız. Herkese saygılı davranın.”

Cumhuriyetçi Parti Genel Başkanı Ronna McDaniel de şiddeti kınamak için Twitter’da: “Hangi tarafta olursanız olun politikamızda şiddete yer yok.”dedi.

Protestocular Kongre Binası’nı ihlal ederken, Kongre salonlarında yürürken görülürken, polis göz yaşartıcı gaz kullandı ve birkaç ofis binasının boşaltılması emrini verdi.

Trump’a bağlı milletvekilleri seçim sonuçlarına itiraz ederken, polis Temsilciler Meclisi üyelerini tartıştıkları meclisten dışarı çıkardı. Senato aniden ertelendi ve Kongre’nin ortak oturumuna başkanlık etmiş olan Başkan Yardımcısı Mike Pence, meclisten çıkarıldı.

Polis, milletvekillerine koltuklarının altından gaz maskeleri almalarını ve bunları takmaya hazırlanmalarını söyledi. Biri meclise girmeye çalışırken ise ön kapıdaki polis memurları silahlarını çekti. Memurlar, insanlara güvenlik için yere yatmalarını emretti.

Günün erken saatlerinde, binlerce Trump destekçisi, iddia edilen seçim sahtekarlığını protesto etmek ve seçim sürecinde daha fazla şeffaflık çağrısı yapmak için Beyaz Saray yakınlarındaki bir mitinge katılmıştı. Trump, “asla kabul etmeyeceğini” söyleyerek kalabalığa seslenmişti.

Trump, “İşin içinde hırsızlık olduğunda kabul etmiyorsunuz. Artık buna daha fazla katlanmayacağız … çalmayı durduracağız.” demişti.

Yazan: Cathy He, Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.