Trump, S-400 Konusunda Yaptırımları Değerlendiriyor

(Charlotte Cuthbertson / The Epoch Times)

Trump yönetimi, Türkiye’yi cezalandırmak için 3 yaptırım paketi üzerinde düşünüyor.

Alınan kaynaklara göre, Türkiye’in Rusya’dan S-400 füze savunma alımına devam etmesi durumunda F-35 satışının durdurulmasına ek olarak başka seçeneklerinde uygulanabileceği yer aldı.

En çok destek gören seçeneğin, Türkiye’nin kilit savunma sistemi sektöründeki bazı şirketleri “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” olarak bilinen ve Rusya ile işbirliği yapan kurumları hedef alan CAATSA kapsamında hedef alınması olduğu belirtildi.

Yaptırımlar, bu şirketler için ABD’nin finansal sistemine erişimi kesilmiş demek oluyor. Aynı zamanda ABD’den parça alımı ve ABD’ye satışı neredeyse imkansızlaştırıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Rusya ile S-400 konusunu da görüştük. Zaten S-400 konusu bitmiş vaziyette. Herhangi bir olumsuzluk söz konusu değil. Öyle zannediyorum ki Temmuz ayının ilk yarısında artık onlar da gelmeye başlayacaktır. S-400’den taviz vermeyeceğiz, burası kasaba devleti değil” demişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise geçen hafta S-400 konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD bize yönelik olumsuz adımlar atarsa, bizim de atacağımız adımlar var. Amerika bu kararları aldı, biz de sessiz sedasız oturalım anlayışı yok artık. Bize yönelik olumsuz bir davranış olursa, biz de karşılığını vereceğiz” demişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.