Trump Siyasi Olarak Aktif Kalıyor ve “Eski Başkan Ofisi” Açıyor

ABD Başkanı Donald Trump (Fotoğraf: Epoch Times)

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD çıkarlarını daha da ilerletmek ve Trump yönetiminin gündemini sürdürmek için ilk adımları attı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü Florida’daki Palm Beach ilçesinde bir ofis açtı ve onu “Eski Başkan ofisi” olarak adlandırdı. Bu ofisin, Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarlarını ilerletmek ve yönetiminin gündemini sürdürmek için tasarlandığını duyurdu.

Ofisten yapılan açıklamada şöyle dendi: “Bugün 45. ABD Başkanı Donald J. Trump, eski Başkan ofisini resmen açtı.”

“Ofis, Başkan Trump’ın ABD’nin çıkarlarını ilerletmek ve savunmak, örgütlenme ve kamu aktivizmi yoluyla Trump yönetiminin gündemini sürdürmek için kurulmuştur, ayrıca buradan Başkan Trump; yazışmalarını, basın açıklamalarını, görüşlerini ve resmi faaliyetlerini yönetecektir.

“Başkan Trump her zaman Amerikan halkının bir savunucusu olacaktır” şeklinde vurgu yapıldı.

Başkanlıktan ayrıldıktan sonra Trump’ın siyasete girip girmeyeceğine veya nasıl gireceğine dair birçok soru işareti vardı.

Trump, Beyaz Saray’dan ayrıldıktan sonra ilk siyasi hamlesini yaptı ve geçen hafta Arizona halkını, Arizona Cumhuriyetçi Partisi liderlik yarışında Kelli Ward’ı desteklemeye çağırdı ve böylece Kelli Ward Arizona Cumhuriyetçi Partisi’nin başına geçti.

Trump: “Halkım için mücadele etmeye devam edeceğim”

Trump; Pazartesi günü geç saatlerde, eski basın sekreteri Sarah Huckabee Sanders’ı, Arkansas valilik seçimleri kampanyasında destekleyen bir açıklama yaptı.

“Eski Başkanlık Ofisi” duyurusu, Temsilciler Meclisi’nin Pazartesi günü geç saatlerde Senato’ya bir görevden alma dilekçesini teslim etmesinden hemen önce geldi. İddianamede Trump, “isyanı teşvik” ile suçlanıyor. 6 Ocak’ta ABD Başkentinde baş gösteren olaylardan kendisi sorumlu tutuluyor.

Trump’ın 20 Ocak’ta görevden ayrılmasına rağmen, Senato liderleri süreci ilerletmeye kararlı. İddianame kabul edilirse, senatörler eski Başkan’ın bir daha resmi bir göreve iştirak edip edemeyeceğine karar verecekler.

Bazı Demokratlar, onu gelecekte tüm görevlerden men etmek için Anayasanın 14. maddesini devreye sokmayı düşünüyor.

Trump, 20 Ocak’ta Florida’ya gitmek için Washington’dan ayrıldığında destekçilerine şunları söyledi: “Sizleri seviyoruz. Bir şekilde geri döneceğiz. Her zaman sizler için savaşacağım. Bir gözüm daima sizin üzerinizde olacak. Sizin sorunlarınıza daima kulak vereceğim ve sizi dinleyeceğim.”

MAGA (Patriot) Vatansever Partisi İle Hiçbir Bağlantısı Yok

Trump daha sonra benzer bir açıklama yaparak, bir şekilde geri döneceğini söyledi. Trump Cuma günü Washington Examiner’dan Rob Crilly’ye ayrıntılara girmeden, “Birtakım planlarımız var, yapacak işlerimiz var, fakat henüz zamanı değil.” dedi.

ABD’nin eski Almanya Büyükelçisi Richard Grenell, hafta sonu Trump’ın kendisine Başkanlık için tekrar aday olmak istediğini söylediğini vurguladı. Grenell Newsmax’a şunları söyledi: “Trump bana, tekrar Başkan adayı olmak istediğini söyledi. Bekleyelim görelim ; sanırım daha gidecek çok yol var.”

Kampanya danışmanlarında Jason Miller, bu ayın başlarında, Trump’ın 2022 ara seçimlerine dahil olacağını ve Cumhuriyetçilerin Kongre’nin her iki meclisini de geri kazanmaları için odaklanacağını söyledi. 2024’te başkanlığına aday olup olmayacağının ise henüz belli değil.

Miller, Pazartesi günü Epoch Times‘a verdiği demeçte, Trump ve ekibinin MAGA (Patriot) Vatansever Partisi adlı yeni kurulan bir siyasi komite ile bağlantısı olmadığını söyledi.

Miller, “Bu çabaları desteklemiyoruz, onlarla hiçbir alakamız yok ve bunlardan kamuya açık haberler yoluyla haberdar oluyoruz.” dedi. Trump’ın üçüncü bir parti kurmaya çalışacağına dair spekülasyonlar olduğunu söyledi.

The Epoch Times Almanca’dan çevrilmiştir.

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.