Trump ‘Sorunsuz Geçiş’ Sözünü Verdi

Trump, Biden’ın Seçilmiş Başkan Olarak Onaylanmasından Sonra ‘Sorunsuz Geçiş’ Sözünü Verdi.

Başkan Donald Trump, Perşembe günü erken saatlerde, seçilmiş başkan Joe Biden’a başkanlık devrinin sorunsuz olacağı sözünü verirken aynı zamanda daha iyi bir Amerika için savaşmaya devam edeceği üzerine yemin etti.

Trump açıklamasında, “Seçim sonucuna kesinlikle katılmıyor olsam da ve gerçek oylar beni destekliyor olsa da, 20 Ocak’ta sorunsuz bir geçiş olacak. Sadece yasal oyların sayılmasını sağlamak için mücadelemize devam edeceğimizi her zaman söylemişimdir.” şeklinde konuştu.

“Bu, başkanlık tarihinin en büyük ilk döneminin sonunu temsil etse de, Amerika’yı Yeniden Harika Yapma mücadelemizin yalnızca başlangıcı!” dedi.

Kongre, Biden’ı sabah 3:45 civarında seçilmiş başkan olarak onayladı.

Oy sayımı için yapılan ortak oturum, Kongre Binası’na baskın düzenleyen protestocular tarafından kesintiye uğratıldı ve bu da uzun bir gecikmeye yol açtı. ABD Marshals Servisi, FBI ve diğer kurumlardan takviye güçleri de dahil olmak üzere, güçlendirilmiş bir grup kolluk kuvvetleri, protestocuları püskürttü ve yasa koyucuların yeniden toplanıp seçim oylarını saymasını sağladı.

Arizona ve Pennsylvania eylatlerindeki sayımlarla ile ilgili olarak gereken destekler sunularak yapılan itirazlar nihai olarak reddedildi.

Biden, Trump’ın 232 seçim oyuna karşı 306 seçim oyu aldı.

Trump, Cumhuriyetçileri, sahtekarlığın iddia edildiği veya kanıtlandığı eyaletlerden gelen oylara itiraz etmeye çağırmıştı. Bunlar arasında Georgia, Michigan ve Wisconsin vardı. İtirazlar en az bir senatörün desteğini gerektirdiğinden yalnızca iki eyalete yapılan itirazları destekledi.

Biden’ın ekibi planlanan oylama itirazlarını eleştirmişti. Senato, Arizona’nın tescillenmesine karşı 93’e 6 oy verince, Biden’ın göreve gelen genelkurmay başkanı Ronald Klain, oylamayı “Arizona seçmenlerinin iradesine yönelik temelsiz, anti-demokratik meydan okumanın ezici bir reddi” olarak nitelendirdi.

Trump, Çarşamba sabahı bir miting sırasında Demokratları seçim oylarını çalmakla ve “sahte haber medyasını” onları desteklemesiyle suçladı.

Washington’da Kongre Binası yakınında ki kalabalığa yaptığı konuşmada Trump, “Yaptıkları ve yapıyor oldukları budur. Asla pes etmeyeceğiz. Asla kabul etmeyeceğiz, bu olmaz. İşin içinde bir hırsızlık olduğunda kabul etmezsiniz.” dedi.

Trump, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in ortak oturuma başkanlık etme görevinde bazı tartışmalı eyaletlerin seçim oylarını reddetmesi gerektiğini söyledi. Pence bunu yapmda ve yaptığı açıklamada, bunu yapacak tek taraflı yetkiye sahip olmadığına inandığını belirtti.

Biden, Kongre Binası’nda ortaya çıkan şiddetten dolayı başkanı suçlayanlar arasındaydı; Capitol’de dört kişi öldü.

Biden halka yaptığı konuşmada olanlar için “protesto değil; ayaklanma, ”şeklinde konuştu.

“Amerika onur, nezaket, saygı, hoşgörü ile ilgilidir. Biz buyuz. Hep böyleydik. Seçici Kurul oylarının tescillenmesnin kutsal bir ritüel olması gerekiyordu, söylediğimiz gibi amacı Amerikan demokrasisinin ihtişamını onaylamaktır. Ama bugünün hatırlatıcısı acı verici; demokrasinin kırılgan olduğu ve onu korumak için iyi niyetli insanlar gerektirdiği, ayağa kalkma cesareti olan, adanmış, güç peşinde veya kişisel çıkarları peşinde koşmayan, ne pahasına olursa olsun kendi bencil çıkarları peşinde koşmayan fakat herkesin iyiliği için çalışan liderler”, diye ekledi.

Yazan; Zachary STIEBER, Epoch Times
Çeviri; Şendağ Gökçe, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.