Trump, Washington Protestocularına ‘Şimdi Eve Gidin’ Çağrısı Yaptı

Başkan Donald Trump, Çarşamba günü Kongre Oturumu sırasında ABD Kongre Binası yakınında toplanan protestocuları eve gitmeye çağırdı. (Donald Trump)

Başkan Donald Trump Çarşamba günü, Kongre Oturumu sırasında ABD Kongre Binası yakınında toplanan protestocuları, seçimin kendisinden çalındığını iddia ederken evlerine dönmeye çağırdı.

Twitter’da video ile seslenerek; “Şu anda eve gitmelisiniz. Barış içinde olmalıyız. Kanuna ve düzene ve (kanun uygulayıcıları) harika insanlara sahip olmalıyız ”dedi.

Trump ayrıca, seçimin “hileli” olduğu iddiasıyla birlikte, Başkent protestocularının “bu insanların ekmeğine yağ süremeyeceklerini … barışa ihtiyacımız olduğunu” belirtti.

“Sizi seviyoruz, çok özelsiniz” ve “Nasıl hissettiğinizi biliyorum.” dedi.

Trump daha sonra destekçilerini eve gitmeye ve “barış içinde eve dönmeye” çağırdı.

Olay, Meclis ve Senato eyaletlerin seçim sonuçlarının onaylanıp onaylanmayacağı konusunda tartışırken, Kongre Ortak Oturumu sırasında çok sayıda insanın Kongre binasını basmasıyla meydana geldi.

Trump, video gönderisinden önce de, göstericileri barış içinde kalmaya ve ABD Kongre Binası Polis memurlarına saldırmamaya çağırmıştı.

Olay yeri fotoğraflarına göre, bazı insanlar Meclis ve Senato binalarına girebildi ve hatta milletvekillerinin sandalyelerine oturdu.

Kongre üyelerinin çoğu – Cumhuriyetçi ve Demokratik – olayı kınadı ve halkı oradan ayrılmaya çağırdı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi (D-Calif.), Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer (D-NY) ve Joe Biden, destekçilere hitap etmesi ve gitmelerini söylemesi için Trump’ı çağırdı.

Biden, saat 16.00 sularında televizyon yayınında, Trump’ın protestoculara hitap etmek için “hemen” televizyona çıkması gerektiğini söyledi ve onları “kalkışma” ve “isyan sınırında” şeklinde damgalayarak eve gitmelerini söyledi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, kendisi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer, “Başkan Trump’ı tüm protestocuların ABD Kongre Binasını derhal terk etmesini talep etmeye çağırdıklarını” söyledi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence de bir tweet ile şiddeti kınadı.

Pence, “ABD Kongre Binası’nda gerçekleşen şiddet ve yıkım durmalı ve şimdi Durmalı” diye yazdı. “Dahil olan herkes, Kolluk Kuvvetlerine saygı göstermeli ve binayı derhal terk etmelidir… Barışçıl protesto her Amerikalının hakkıdır, ancak Meclisimize yapılan bu saldırı hoş görülmeyecek ve olaya karışanlar kanunun en geniş kapsamına kadar kovuşturulacaktır.”

Yetkililer, Ulusal Muhafızların Kongre Binası yolunda olduğunu söylediler.

Beyaz Saray basın sekreteri Kayleigh McEnany, Trump’ın yönlendirmesiyle, “Ulusal Muhafız diğer federal koruma servisleriyle birlikte yolda” olduğunu söyledi.

“Başkan Trump’ın şiddete karşı ve barış içinde kalma çağrısını yineliyoruz.” diye ekledi.

Yazan: Jack Phillips, Epoch Times

Çeviri: Yasemin Erdem, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.