Trump Yeni Avukat Ekibini Açıkladı

Trump ilk başta, ABD Senato’nun kendisine karşı yürüttüğü dava için Güney Carolina’dan bir grup avukatı görevlendirmişti, fakat onların yerine şimdi iki yeni avukat tuttuğunu duyurdu. Prosedürün anayasaya aykırılığı konusundaki tartışmalar ise hala sürüyor.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Pazar günü Senato’nun onu tamamen görevden azletmek ve bir daha Başkan seçilmemesi için açılan davada, iki yeni avukatı görevlendirdi. Avukatlardan biri Alabama’da avukatlık yapan David Schoen ve eski bir Pennsylvania avukatı olan Bruce Castor Jr.’dır.

Anonim kaynaklara dayanan basın haberlerine göre, eski Güney Carolina avukat grubu artık savunmada yer almayacak.

Haberlere göre, daha önce hukuk ekibine liderlik etmek üzere görevlendirilen Güney Carolina merkezli avukat Butch Bowers, savunmanın temel argümanları yönünde yaşanan fikir ayrılıkları nedeniyle Güney Carolina avukatlık grubundan ayrılmıştı.

Onun ayrılmasından sonra, Deborah Barbier ve eski federal avukatlar Greg Harris, Johnny Gasser ve Josh Howard da ekipten ayrıldı.

Trump’ın danışmanı Jason Miller, Cumartesi gecesi ekibin görev değişikliğine ilişkin haberleri doğruladı. Jason Miller, hukuk ekibi hakkında henüz kesin bir karar verilmediğini söyledi.

Cumartesi günü Trump’ın ofisinden yapılan açıklamaya göre, Schoen ve Castor takıma liderlik edecek. Schoen daha önce Trump ve diğer danışmanlarla birlikte çalıştığı biliniyor.

Schoen açıklamasında, “45. Başkan Donald J. Trump’ı ve ABD Anayasasını temsil etmek bir onurdur” dedi.

Yeni ekibin savunmayı hangi yöne götürecekleri, hangi stratejiyi geliştirip takip edeceklerine dair yaklaşık bir haftaları var. Mahkeme önündeki ilk savunmaların 8 Şubat haftasında yapılması bekleniyor.

Cumhuriyetçilere Göre Prosedür Anayasaya Aykırı

Artan sayıda Cumhuriyetçi, Senato’nun eski bir başkan aleyhindeki görevden alma sürecinin anayasaya aykırı olduğuna inanıyor. Bu mesele hukukçular ve milletvekilleri arasında ateşli bir tartışmaya yol açtı.

“Demokratların görevinden ayrılmış bir başkan hakkında dava açma girişimi anayasaya aykırı ve ülkemiz için çok kötü.

Aslında, bunun anayasaya aykırı olmasından 45 senatör şimdiden davaya ret oyu verdi.” dedi.

26 Ocak’ta Senatör Rand Paul (R-Ky.) konuyu Senato gündemine taşıdı. Senatörlerden, yaklaşan yargılamanın anayasaya uygunluğu konusunda karar vermesini istedi. Senato sonunda sürecin devam etmesi için 55’e 45 oy verdi. Burada Senatörlerin neredeyse yarısının sürecin anayasaya aykırı olduğu görüşünde olduğunu açıkça ortaya koyulmuş oldu.

Castor, yaklaşan davanın “anayasamızın gücünü” test edeceğini söyledi.

“Anayasamızın gücü, tarihimizde hiç olmadığı kadar sınanacak. Bizim anayasamız güçlü ve yıkılmaz ve sonsuza dek sürecek şekilde yazılmış. Umarız anayasamız, bağnaz bir partizanlığa sonsuza kadar galip gelecek bir belge ortaya çıkaracaktır”, dedi.

Castor daha önce, Pennsylvaniya’da yardımcı başsavcı ve başsavcı olarak görev yapmıştı.

Demokratların kontrolündeki Meclis, Trump’ı 6 Ocak’ta ABD Kongre Binası’na girmesine neden olan bir “isyan” başlattığı iddiası ile kendisine karşı dava sürecini başlatmak suretiyle, 13 Ocak’ta 197’ye 232 oy verdi.

İddianame yedi saatlik tek bir oturumda kapatıldı ve Cumhuriyetçiler tarafından yararı ve usulsüzlük nedeniyle eleştirildi.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer (D-NY) dava sürecine devam etse de, Paul’ün önergesine verilen 55-45 oy, Trump’ın suçlu bulunması için yeterli olmayacaktır. Trump’ın mahkum edilmesi için, üçte iki çoğunluk gerekiyor.

Haber: Janita Kan, Epoch Times

Çeviren: Evren Durmaz, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.