Trump’ın Erdoğan’a Mektup Yazdığı Anlaşıldı

ABD Başkanı Donald Trump’ın Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a anlaşma mektubu yazdığı ortaya çıktı.

Fox new muhabirinin ortaya çıkardığı mektup, Beyaz Saray tarafından da onaylandı.

Yayınlanan mektubun son paragrafında Trump’ın,

“Eğer bu işi doğru ve insani bir şekilde yaparsanız tarih de sizi iyi yazar. Eğer iyi şeyler olmazsa, sizi sonsuza dek hep bir şeytan olarak görürler. Sert adamı oynama. Aptallık etme! Seni sonra arayacağım” dediği görülüyor.

Tarihi Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı gün 9 Ekim 2019 olarak görülen mektupta Trump’ın şu ifadeleri yer alıyor;

“Sayın Cumhurbaşkanı, gelin iyi bir anlaşma yapalım! Binlerce kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulmak istemezsiniz ve biz de Türk ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemeyiz ve bunu yaparız. Size bunun bir örneğini Pastör Brunson olayında yaşatmıştım.

“Sorunlarınızın bazılarını çözmek için çok uğraştım. Dünyayı yüzüstü bırakmayın. Harika bir anlaşma yapabilirsiniz. General Mazlum sizinle müzakere etmek istiyor ve daha önce vermedikleri bazı ödünleri vermeye niyeti olduğunu söylüyor. Size güvenerek, (Mazlum kobani’nin) bana yazdığı, elime yeni ulaşan mektubu da ekliyorum.”

SDG

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’de başta ABD olmak üzere Batı’nın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadeledeki en önemli müttefiki olarak görülüyor.

Türkiye için ise SDG, Halk savunma Birlikleri (YPG) ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) PKK’nın bir uzantısı olarak nitelendiriliyor.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.