Truth Social CEO’su Devin Nunes: ‘İnsanlara Söz Haklarını Geri Veriyoruz’

Truth Social uygulamasını gösteren bir telefon ekranının ardında eski Başkan Donald Trump’ın bir görüntüsü (Fotoğraf: Pixabay)

Geçtiğimiz ABD seçimleri döneminde sosyal medya hesapları kapatılan Trump, kendi sosyal medya uygulamasını kuracağını duyurmuştu.

Trump Media & Technology Group tarafından oluşturulan bir platform olan “Truth Social”ın CEO’su Devin Nunes, The Epoch Times’a verdiği demeçte, platformun oluşturulduğunu ve bir sonraki aşamaya geçmeye hazırlandığını söyledi.

Nisan ortasında yapılan resmi lansmandan bahsederken, “ortada bir sürü yalan haber var. Ancak gerçekler cephesindekiler de çok iyi gidiyorlar ve gün geçtikçe büyüyorlar. ” dedi.

Nunes, “Başkan Trump ve ben, çok sayıda röportajda tamamen operasyonel olmayacağımızı ve ilk çeyreğin sonuna kadar herkese izin vermeyeceğimizi çok net bir şekilde söylemiştik” dedi.

Nisan ayında beta testinden geçtikten sonra, Mayıs ayı ortasında platformu web tarayıcısı üzerinden kullanıma açtılar ve herhangi bir cihazdan etkin bir şekilde erişim imkânı sağladılar.

Bir sonraki adım bir Android uygulaması.

Eski kongre üyesi, “Bu noktada, esasen onay bekliyoruz” dedi. “Ve sonra Google Play Store’da olacağız.”

Truth Social yönetimi bir başka platformu taklit etmediği gibi, “diğer tüm platformların en iyisi olmaya çalışıyorlar”. Kullanıcılara yalnızca bilgi ve haberler sunulmuyor, platformun aynı zamanda eğlenceli ve ilgi çekici olması da amaçlanıyor.

Nunes “Platformun basit ve sezgisel, kullanımı kolay, ancak tüm platformların en iyisi olması için çalışıyoruz. Yani bakarsanız, fotoğraflarımız, videolarımız çok, çok iyi. Bu da bize Instagram/Tiktok çeşitliliğinden daha fazlasını kazandırıyor,” dedi.

“İnsanların haber ve bilgi almak dışındaki nedenlerle de gittikleri, eğlenceli bir platformumuz olmalı. Ve orada birbirleriyle bir sosyal ağ oluşturabilmeliler.”

Yeni Güncellemeler

Nunes, sosyal medyadaki yeni alışkanlığın video izlemek olduğunun farkında.

“İnsanlar video ve resim görmek istiyorlar. Yani zamanla gelişen sunuş düzenimiz ile Instagram ve Tiktok’a yaklaştığımızı güvenle söyleyebiliriz. Şunu da eklemek isterim ki, yılın geri kalanında listeler ve gruplar gibi en iyi Facebook özelliklerinden bazılarına sahip olduğumuz konuma ulaşmayı umuyoruz.”

Truth Social yöneticilerinin şu anda sosyal medya metrikleri hakkında konuşmasına izin verilmiyor. Çünkü özel amaçlı bir satın alma şirketi olan Digital World Acquisition Corp. ile birleşmenin ortasındalar.

Platformda en çok takipçiye sahip kişi: üç buçuk milyon takipçiyle eski Başkan Trump.

Platform şu anda ağırlıklı olarak Amerika’ya odaklanmış durumda ancak İngilizce konuşulan ülkelerden başlayarak yavaş yavaş diğer ülkelere de açılma sürecinde.

Temmuz ayının başından itibaren gelen yeni özellik güncellemelerinde, özet akışının üzerindeki bir profil çarkı, kullanıcıyı takip ettiği en popüler hesaplara bağlıyor.

Video uzunluğu iki dakikadan on dakikaya çıkarıldı ve artık GIF’ler de destekleniyor.

Nunes, “Artık insanların çok eğlendiği anketlerimiz var” dedi. “Geçen hafta büyük bir güncelleme oldu.”

Nunes, yelpazenin her iki tarafındaki insanları bir arada nasıl destekleyecekleri sorulduğunda, siyasi nedenlerle sansür yapmayacaklarını ileri sürdü.

Nunes, “İnsanlara söz haklarını geri veriyoruz, interneti açıyoruz” dedi. “Platforma katılan çok sayıda Demokrat oldu.”

Nunes, bu vaatle otonom yazılımların ve sahte hesapların sürekli olarak azaltılmasını sağlamanın yanı sıra, kayıt sırasında iki faktörlü bir kimlik doğrulama süreciyle de Truth Social’in rakiplerine karşı üstünlük sağlayabileceğini söyledi. Twitter şimdi, şirketi satın almak için milyarlarca dolarlık bir anlaşmadan geri dönmesinin ardından Elon Musk’a dava açıyor.

Ancak Nunes, Twitter’ın bir “oyun kartları dünyası” olduğunu düşündüğünü ve Trump’ın niyetinin asla onlarla rekabet etmek olmadığını belirtti – Twitter’ı bir sosyal medya platformu değil, bir “Küresel Halkla İlişkiler Kapanı” olarak görüyor.

Yazan: Enrico Trigoso, The Epoch Times
Çeviren: Hatice Atmaca, Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.