TÜİK Enflasyon Verilerini Açıkladı! Memur ve Emeklilerin Maaş Zam Oranı Belli Oldu

Fotoğraf: Pixabay-elifalpar

TÜİK’in açıkladığı 5 aylık enflasyon verilerine göre; işçi emeklisi aylıkları en az yüzde 22,72, memur maaşları ve memur emeklisi aylıkları ise en az yüzde 17,38 zamlanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı. TÜİK’e göre mayıs ayında enflasyon aylık yüzde 3,37 olurken yıllık yüzde 75,45’e yükseldi. Böylece, memur ve emeklilerin yılda 2 kez aldığı toplu sözleşme zammına ek olarak 5 aylık enflasyon farkı da netleşti.

Haziran ayı enflasyonu ile birlikte yılın ilk 6 ayına dair veriler netleşmiş olacak ve maaş zam oranı netlik kazanacak.Ocak ayında yüzde 6,70 olarak gerçekleşen enflasyon, şubatta yüzde 4,53’e, mart ayında ise yüzde 3,16’ya oldu. Nisan ayında bu rakam yüzde 3,18 olurken mayıs ayında ise yüzde 3,37 oldu.

Bununla beraber 5 aylık enflasyon rakamı da yüzde 22,72 olarak hesaplandı.Toplu sözleşme gereği memur ve emeklileri yüzde 10 artış yanı sıra enflasyonun yüzde 15’i aşan kısmı üzerinden de artış alacaklar. Buna göre 5 aylık oluşan fark yüzde 17,72 düzeyinde gerçekleşti. İşçi emeklileri ise dönemlik oluşan enflasyonun tamamını fark olarak alıyorlar. Bu durumda işçi emeklilerinin 5 aylık alacakları fark yüzde 22,72 olacak.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.