Tuluyhan Uğurlu, Kapalıçarşı’dan ‘Sonsuza Kadar İstanbul’ Dedi

İSTANBUL-Piyano virtüözü Tuluyhan Uğurlu’nun İstanbul için hazırladığı eserlerden oluşan ‘Sonsuza Kadar İstanbul’ albümü Kapalıçarşı’da tanıtıldı. Uğurlu, kuruluşunun 550. yıl dönümünü kutlamaya hazırlanan Kapalıçarşı’da ‘Sonsuza Kadar İstanbul’ parçasını ilk kez seslendirdi.

Kapalıçarşı Tekkeciler Sokak’ta düzenlenen basın toplantısına; Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Tuluyhan Uğurlu ve Kapalı Çarşı Esnafları Derneği Başkanı Hasan Fırat katıldı.

Toplantıda konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kapalıçarşı’nın aslında İstanbul’u İstanbul yapan bütün değerlerin bulunduğu bir merkez olduğunu söyledi. Kapalıçarşı ve çevresindeki bölgenin dünya çapında insanlığın mirası olarak kabul edilen bir bölge olduğunu anlatan Başkan Demir, “Böylesine önemli değerleri göz önünde bulundurup, ön plana çıkarmak dünyanın her tarafında bu tür etkinliklerle desteklenir. Tam da 2010 Avrupa Kültür Başkenti sürecinin bittiği hemen arkasından Kapalıçarşı’nın 550. yıl dönümü münasebetiyle bir dizi etkinlik yapılacağı bir merkez halini alacak.” dedi.

Fatih Demir, 2010 yılında başlayan Kapalıçarşı restorasyonu ile ilgili bilgi verdi. Çarşının bakımsızlık nedeniyle sıkıntıları bulunduğunu aktaran Demir, restorasyon projesinin maliyetinin yaklaşık 15 milyon lira olduğunu aktardı. Kapalıçarşı’nın restorasyonu için ise 150 milyon liradan daha fazla bir kaynağa ihtiyaç olduğunu belirten Demir, “Kapalıçarşı’nın yüzde 99’u şahıs mülkiyetinde. Bu restorasyona Kapalıçarşı’daki esnaf ve mülk sahiplerinin de destek vermesi gerekiyor. Bunun için de Kapalıçarşı’nın yönetiminin belirlenmesi gerekiyor. Mevcut yapıyla, kat irtifakına geçemiyoruz.” diye konuştu.

“Ben yurdum insanıyım. Yurdum insanı nelerden hoşlanır bunu anlamaya çalışıyorum.” diyen Tuluyhan Uğurlu, “Gidip konser salonunda adab-ı muaşeret kanunlarına göre konser dinlemek mi? Yoksa konser esnasında hafif yanındakiyle sanatçı ve sanat eseri hakkında iletişim kurmak mı ister. Bunu seviyorum. Halkın içinde olmayı seviyorum. Çünkü halktan sesleniyorum. Fildişi kulelerde olmayı sevmiyorum. Halkı hakir görmeyi sevmiyorum. Onlarla iletişim kurmayı seviyorum. Benim yaradılışım böyle. Ben babamdan, dedemden böyle gördüm.” şeklinde konuştu.

Çok sesli müziği halka getirmek için Kapalıçarşı ve tarihi mekanlarda konser vermeyi tercih ettiğini aktaran Uğurlu, “Halka yansıtmak halkın her gün dolaştığı hepimizin hatıraları olduğu bir yerde konser vermek. Burası bir mücevher kutusu gibi. Bir çok şeyi hatırlatıyor bize. ” ifadesini kullandı.

Kapalıçarşı esnafı da Tuluyhan Uğurlu’nun konseri için çarşıyı seçmesini olumlu karşıladı. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in dile getirdiği restorasyon çalışmasının da kesinlikle gerekli olduğunu belirten esnaf, restorasyonun çarşı esnafını da mağdur etmeden yapılması gerektiğini vurguladı. Restorasyon yapılmazsa 15-20 sene içinde Kapalıçarşı’nın yok olacağını söyleyen Esnaf, yapılacak çalışmalara her türlü desteği vereceklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Piyano virtüözü Tuluyhan Uğurlu, yeni albümüne ismini veren “Sonsuza kadar İstanbul” parçasını ilk kez seslendirdi. Uğurlu’nun tarihi mekandaki mini konserini Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, çarşı esnafı ve vatandaşlar büyük ilgiyle izledi.

Tuluyhan Uğurlu, “Sonsuza kadar İstanbul” isimli yeni albümünün ilk konserini 2011 yılında kuruluşunun 550. yılını kutlayacak olan Kapalıçarşı’da verecek. Fatih Belediyesi ve Kapalıçarşı Esnafları Derneği’nin katkılarıyla 26 Aralık Pazar günü saat 15.00’da Kalpakçılar Caddesi’nde gerçekleştirilecek konserde Tuluyhan Uğurlu, sahneyi Fatih Belediyesi mehteran takımı ile paylaşacak. “Kapalıçarşı 550-Sonsuza Kadar İstanbul” konserinde Tuluyhan Uğurlu’ya kavalda Murat Toraman, viyolada Doğukan Çokşeker, yaylı tambur ve elektro gitarda Uğur Varol, kontra basta Umut Sel, vurmalı enstrümanlarda Gürkan Özkan eşlik edecek.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.