Türk-İş Asgari Ücret Pazarlığını 14 bin 25 Liradan Başlatacak

Fotoğraf:Pixabay-elifalpar

11 Aralık’ta toplanacak Asgari Ücret Tespit Komisyonu öncesinde açıklamalarda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücret pazarlığını 4 kişilik ailenin açlık sınırı olan 14 bin 25 liradan başlatacaklarını söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçiler adına masaya oturan Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay, pazarlıkta alt sınırı açıkladı. Türk-İş, pazarlığı, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olarak açıkladığı 14 bin 25 liradan başlatacak.
NTV’ye konuşan Atalay, “Açlık sınırından bir pazarlık olmaz, onun üzerinden bir pazarlık olur” diyerek alt sınırın 14 bin 25 lira olduğuna işaret etti. Atalay, “İnşallah toplumu memnun edecek bir rakam verirler de biz de altına imza atar o masada otururuz” dedi.


Atalay, Erdoğan ve Işıkhan tarafından yapılan tek zam açıklamalarına atıfta bulunarak “Sayın bakanımız enflasyon olmayacak diye düşünüyor. Ete, süte, gıdaya zam olmayacak diye düşünüyor. Olmuyorsa bir mahsuru yok ama zam devam ettiği için bırakın sene sonunu insan üç ay bu ücreti idare ettiremiyor” dedi.

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da “Yüksek enflasyon artı refah payı, milli gelirden kaybettiklerimizin ilave edildiği, büyüme hızının da yansıtıldığı 4 kişilik bir işçi ailesinin asgari ihtiyaçlarını sağlayacak bir asgari ücret bizim için yeterli asgari ücrettir” dedi.


Bakan Işıkhan, SSK (4a) statüsünde 16,4 milyon çalışan bulunurken bunun yüzde 40’ına denk gelen 6,6 milyonunun asgari ücretli olduğunu belirtmişti.Asgari ücret, en son temmuz ayında yapılan yüzde 34 zam ile net 11 bin 402 liraya yükseltilmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.