Türk Kızılayı’na Kayyum Ataması Yapıldı

Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, Türk Kızılay'ına kayyum atanmasını kararlaştırdı.

Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, Türk Kızılay’ına kayyum atanmasını kararlaştırdı.

Olağanüstü genel kurulun yapılmasına ilişkin Adalet Bakanlığı Müşaviri Mekan Sırakaya, Kızılay Ankara İl Başkanı Ahmet Hizanlıoğlu ve İstanbul İl Başkanı İlhami Yıldırım kayyum olarak görevlendirildi.

Türk Kızılayı’nın bir süre önce yaklaşık 500 şubesi kapatılmıştı. Şube kapatmaların usulsüz olduğu iddiasıyla şube başkanları tarafından olağanüstü genel kurul talep edildi. Genel merkezin yeterli sayıya ulaşan ihtarnameleri dikkate almadığı gerekçesiyle, konu yargıya taşındı.

Türk Kızılay’ı Ankara Kavaklıdere Şubesi Başkanı Gültekin Çağrı Karapınar, kayyum ataması sonucunda yaptığı değerlendirmede “Kapatılan şubeler aktif olarak çalışan ve Türk Kızılayı’na da ciddi manada topladığı bağışlarla dinamik bir güç katan şubeleridi. Yanlış olduğuna inandığımız şube kapatmaları kararında, tepkimizi hukuki olarak ortaya koyduk. Türk adaletine güveniyoruz. Türk Kızılayı’nı hak ettiği seviyeye taşımanın milli bir görev olduğu inancındayız” dedi.

Türk Kızılayı 

11 Haziran 1868 tarihinde “Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti” adıyla kurulan Kızılay, 1877’de “Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti”, 1923’de “Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti”,
1935’te “Türkiye Kızılay Cemiyeti” ve 1947’de “Türkiye Kızılay Derneği” adını almıştır. Kuruluşa “KIZILAY” adını büyük önder Atatürk vermiştir. Türkiye’nin en önemli kamuya ait yardım derneğidir.

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.