Türk-Rus Klasik Müzik Festivali Başladı

Fotoğraf; Fazıl Say Facabook Sayfası

Havakoşulları sebebiyle bir gün ertelenen ve 8 Mayıs’ta sahnelenen Türk-Rus Klasik Müzik Festivali’nin açılış konseri Side Antik Tiyatrosu’nda gerçekleşti.

Festivali Genel Sanat Yönetmeni ve önemli keman sanatçılarından Şef Vladimir Spivakov ile Moskova Virtüözleri Oda Orkestrası ‘İki dost ülkenin bestecileri’ olarak ilk konser gerçekleştirildi.

Türk besteci Nevit Kodallı’nın ölümünün 10’uncu yıl dönümü anısına bestelediği Telli Turna Suiti seslendirildi. Ardından Şostakoviç’in ‘Prelüd ve Scherzo’ adlı eserine yer verildi.

Cecilia Bartoli’nin kız kardeşi olarak anılan soprano Anna Aglatova, opera literatürünün en gözde aryalarını seslendirdi.

Gecenin sonunda dünyaca ünlü Türk piyanist ve besteci Fazıl Say, Mozart’ın 12. Piyano Konçertosu’nda solist olarak sahneye çıktı. Antik tiyatroyu dolduran yerli- yabancı sanatseverlerin hayranlıkla izlediği Say, yoğun ilgi ve alkışa cevaben sahneye geldi ve Aşık Veysel’in ‘Kara Toprak’ eserini sürpriz kolajla ‘İzmir’in Dağlarında’ ezgisine bağladı. Tiyatroyu dolduran sanatseverler, doğaçlamayı dakikalarca ayakta alkışladı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.