Türk Sanatçı Erdoğan Gilgil, Londra’da Çektiği Kısa Metrajlı Film İle Uluslararası Başarı Peşinde

LONDRAİngiltere’nin başkenti Londra’da 10 yıldır tiyatro ile ilgilenen tiyatro oyuncusu Erdoğan Gilgil’in yönetmenliğini yaptığı “Sevgiden Uzak” adlı kısa metrajlı filmin çekimleri tamamlandı. Türkçe konuşan toplumun yoğun olarak yaşadığı Kuzey Londra’nın Haringey bölgesinde çekimleri yapılan filmin, Avrupa’daki festivaller kapsamında izleyicisiyle buluşması bekleniyor. Gilgil’in ilk yönetmenlik deneyimi olan ‘Far –Away Love’ bir göçmenin hikayesini konu ediniyor.

Gilgil, filmin, Londra Türk Film Festivali’nde ve Avrupa’nın en büyük film festivallerinde boy göstermesi için başvuruda bulduklarını aktardı. Gilgil, amacının deneyimlerini sinema ekranına taşımak olduğunu belirterek, filmlerini Türk ve uluslararası sinemalarda görmeyi arzuladığını ifade etti.

Film ekibi olarak güzel bir çalışmaya imza attıklarını ve takdirini izleyiciye bıraktıklarını ifade eden Gilgil, çekimler sırasında kendilerine destek sunan Türk esnafa teşekkür etti.

Filmde İlhan Bütüner, Tufan Bütüner ve Nilgün Bozkurt gibi isimler rol aldı.

 

FİLMİN KONUSU

Kaçak bir göçmen, sokakta yaşayan Yavuz’la tanışır. 11 yaşındaki bir oğlan çocuğu annesinden 7 yıl önce boşanan babası, Yavuz’u gizlice takip etmektedir. Babasını uzaktan seven bu çocuk, göçmene kendi çocukluğunu hatırlatır. Üstelik bu durum Türkiye’deki kızı ve kendisi için bir mesaj taşımaktadır.

 

1996 yılından beri Londra’da geçimini fırıncılık ve şeflik yaparak kazanırken bir müşterisi tarafından keşfedilen ve 750 kişi arasından seçilen Gilgil, tıraş bıçağı reklam filminde oynadı. Reklam filmi sonrası sonrası görsel sanatlara ilgisini keşfeden Gilgil, 2001 yılında başladığı tiyatro eğitimine 3 yıl devam etti. Ardından televizyon ve film teknikleri üzerine okuyan oyuncu Oscarlı oyuncu Ralph Fiennes’in başrolünü oynadığı Shakespeare’in ünlü oyunu ‘Julies Ceaser’ ile ilk sahne deneyimini yaşadı. Gilgil, yine aynı tiyatroda bu kez İtalyan yönetmen Romeo Castellucci’nin yönettiği ‘Inferno’ oyununda yer aldı. Gilgil, Eugene Ionesco’nun ünlü oyunu Rhinoceros’ta (Gergedanlar) ise başrol oynadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.