Türk Tabipleri Birliği’den Grip Aşısı Açıklaması

Sağlık Bakanlığı, grip aşısının tüm dünyada aşı kapasitesinin sınırlı olduğunu ve bu sebeple de aşının risk durumuna göre kademeli yapılacağı duyurmuştu. Türk Tabipleri Birliği’nden konu ile ilgili açıklama yapıldı.

Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan açıklamada, “Grip salgını kapıda. Uyardık, uyarıyoruz! Yaygın, ücretsiz aşı haktır. Derhal yeterli miktarda aşı temin edilmelidir! Sağlık Bakanlığı tarafından getirilen kısıtlama mesleki özerkliğimize müdahaledir. Temin edilen grip aşısı sayısı sağlıkçılara ve vatandaşa ivedi bir şekilde açıklanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklama şöyleydi :

“Bakanlığımız, geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla influenza aşısı temin etmek üzere bağlantılarını sağlamış durumdadır. Ancak tüm dünyada üretim kapasitesinin sınırlı olması nedeniyle belli bir zaman diliminde peyderpey temin edilmektedir. Bu nedenle belirlenen risk grupları ağırlık derecesine göre sıralanarak kademeli bir şekilde aşı yapılması öngörülmüştür.

1-Vatandaşlarımız risk durumlarını E-nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerdir.
2. İlgili aşı, hekimler tarafından sadece Reçetem Sistemi üzerinden yazılacaktır. Manuel yazılan reçeteler işleme alınmayacaktır.
3. İlgili aşı yalnızca serbest eczanelerce temin edilecektir. Eczanenin Reçetem Sistemi’ne reçeteyi girmesi ile İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) aşı temin hakkı oluşturulacaktır. “

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.