Türk ve Fransız Ressamlar Birlikte İstanbul’u ve Haliç’i Çizecek

İSTANBUL– Eyüp Belediyesi’nin İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın desteğiyle 15-21 Ekim 2010 tarihleri arasında Eyüp ilçesinde organize edeceği projede, Fransız ve Türk ressamlar, Pierre Loti Tepesi’nde bir araya gelerek, dünyanın en güzel kentlerinden İstanbul’u tuvallerine yansıtacaklar.

Sanatın kültürleri buluşturduğu Dostluğun Fırçasından Eyüp projesine, Pierre Loti’nin doğduğu kent Rochefort, sanatçının aile şehri Saint Pierre d’Oleron Adası ve La Rochelle Belediyeleri de katılacak. Gazeteci, Saint Pierre d’Oleron Belediye Meclis Üyesi Lionel Serik, Paris Kültür Ataşesi Hasan Yavuz’un organizatörlüğünde Fransız

ressamlar Dominiue Barreau, Daniel Bergagna, Luc Gaitee, Annabelle Joussaume, Vincent Ruffin, Patrick Sanitas, Türk meslektaşları Erdem Karavit, Veysel Kurucu, Ekin A. Kurucu, Şevket Sönmez ve Selçuk Fergökçe ile Eyüp Pierre Loti Tepesi’nde buluşacak.

Mimar Sinan Üniversitesi Temel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Caner Karavit’in küratörlüğünde yapılacak “Dostluğun Fırçasından Eyüp’ projesi yüz yıl önce Pierre Loti’nin başlattığı sevgi ve barış rüzgarlarını resim sanatıyla birlikte günümüze yansıtacak.

Proje için 15 Ekim’de Fransa’dan gelecek olan Fransız ressamlar, İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezdikten sonra Pierre Loti’de başlayacak atölye çalışmalarına katılacak. Pierre Loti Tepesi’nde Aziyade Restaurant bahçesinde toplanan ressamlar, birbirinden güzel eserlere imza atacaklar.

“KÜLTÜRLERİN BULUŞTUĞU PUZZLE”

Fransız ve Türk ressamların Pierre Loti Tepesi’nde buluştukları projenin finali, 20 Ekim Çarşamba günü yapılacak. Fransız ve Türk ressamlar, 150X456 cm.lik tuvale 12 parçalı puzzle kurgulu bir tuvale ortak resim yapacaklar.

Puzzle’ın parçaları proje başlamadan önce kura ile sanatçılara dağıtıldı. Her biri 75X75 cm’lik alana sahip puzzle parçalarının taslaklarını sanatçılar çalıştaydan önce kendi bölgelerinin izlenimlerini yansıtacak şekilde tasarladılar. Örneğin, Türk sanatçılar Pierre Loti tepesinden haliç izlenimlerini tasarlarken, Fransız sanatçılar, İstanbul’a önce Rochefort, Saint Pierre d’Oleron, La Rochelle’e ait izlenimlerini 75X75 cm’lik alana kurgulayarak gelecekler ve birbirini, birbirinin işlerini görmemiş her iki ülke sanatçılarının farklı izlenimleri, iki kültürün buluşma noktasında ortak bir çalışmayla birleşerek bir bütün oluşturacak. Puzzle’ın Türk ve Fransız sanatçılara ait olan 11 parçasının dışında kalan 12. parçası ise projeyi izlemeye gelen konukların Pierre Loti tepesinden Haliç izlenimlerini tuvale yansıtmalarıyla tamamlanacak.

SERGİ 21 EKİM’DE EYÜP BELEDİYESİ SERGİ SALONU’NDA

Kültürlerin buluşmasını gözler önüne seren puzzle tablo ve ressamların Pierre Loti Tepesi’nde çizdikleri diğer eserler, 21 Ekim Perşembe akşamı 18:00’de Eyüp Belediyesi Sergi Salonu’nda sergilenecek.

Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in evsahipliğinde düzenlenecek Dostluğun Fırçasından Eyüp Sergisi’ne İstanbul protokolü, sanatçılar, medya mensupları ve Eyüplü sanatseverler katılacak.

Dostluğun Fırçasından Eyüp projesi eserleri, serginin ardından muhteşem bir katalogda toplanarak sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Dostluğun Fırçasından Eyüp projesinin ikinci ayağı 2011 yılında Fransa’nın Rochefort kentinde yapılacak. Bu kez Türk ressamlar ve Eyüp Belediyesi yetkilileri Fransa’ya gidecek, Pierre Loti’nin doğduğu kentte sanatsal bir aktiviteye imza atacak.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.