Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanlığına Yeniden Nuri Kolaylı Seçildi

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun (TGK) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda  Nuri Kolaylı, oybirliği ile yeniden TGK Genel Başkanlığına seçildi.

TGK 4. Olağan Genel Kurulu Türkiye genelinden 93 delegenin katılımıyla Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde yapıldı. Yapılan genel kurulda mevcut genel başkan Nuri Kolaylı, oybirliği ile yeniden TGK Genel Başkanlığı’na seçildi. Kongrede Ayrıca Mersin internet Gazeteciler Cemiyeti Başkanı A.Vahap Şehitoğlu, Nazmi Bilgin’in Başkanı olduğu Onur Kurulu Üyeliğine seçildi.

Genel Kurulda konuşma yapan Nuri Kolaylı, 2021-2024 çalışma dönemini değerlendirdi. Pandemi ve yüksek enflasyon döneminde basın sektörünün karşılaştığı zorluklara dikkat çeken Kolaylıoğlu,  15 Temmuz darbe girişimi sırasında basının oynadığı kritik rolü ve TGK’nın darbe girişimine karşı ilk tepki gösteren sivil toplum kuruluşu olduğunu vurguladı. Kolaylı, ayrıca basın sektörünün ekonomik darboğazdan çıkabilmesi için TBMM’deki çalışmalarını ve yerel basının karşı karşıya olduğu ekonomik tehditleri anlattı. Genel Kurulda ayrıca Kütahya Belediye Başkan Vekili Kemalettin Ekici ve  Kütahya Valisi Musa Işın da konuşmalar yaparak basının önemine vurgu yaptı.

Toplantıda, 2021-2024 dönemi Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporları ile bilanço, gelir gider tablosu ve tahmini bütçe onaylandı. Yapılan seçimlerde Nuri Kolaylı’nın listesi oybirliği ile seçildi. Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri de belirlendi.

Konfederasyonun Onur Kurulu’na seçilen Mersin İnternet Gazetecileri Cemiyet Başkanı A. Vahap Şehitoğlu da yaptığı konuşmada hem başarılı bir çalışma dönemi geçiren konfederasyon yönetimine teşekkür etti hem de gazeteciliğin sorunlarına değindi.  

Şehitoğlu, Anadolu’da gazeteler döneminin planlı bir şekilde kapatılmak istendiğini ve internet gazetelerinin de içinde bulundukları sıkıntıyı dile getirdi. MEİGDER Başkanı Şehitoğlu konuşmasına, konfederasyon yöneticilerinin büyük bedel ödeyerek önemli kazanımlar elde ettiği Ankara Ulus eylemine katılan herkese teşekkür etti. Türk basınının gerçekten karanlık ve çıkmaz bir sokağa sokulup perişan edilmek istendiğini söyleyen Şehitoğlu, “Korku imparatorluğunu henüz aşamadığımız için adlarını söylemediğim, malumunuz kurumlar, soluk almamızı adeta yapacağımız eylem ve davranışlarımıza göre saate bağlamış ve ümüğümüzü sıkmak için hazır beklemektedir.” dedi.

Şehitoğlu konuşmasının devamında da günümüzde Anadolu’daki gazetelerinin kapatılmasının en gerçekçi ve acımasız biçimde planlandığını söyleyerek, “Ayrıca resmi ilan alan internet gazeteleri sahip ve yöneticileri de ne yazık ki SEO şirketlerine dışarıdan büyük paralar ödemeye mahkûm edilmiş, ‘tıklanma’ sendromu, otomatik strese sokulmuştur! Resmi reklam alan internet gazeteleri ise belediye başkanlarının iki dudağı arasına ve şimdiki tasarruf genelgesiyle kaderine terkedilmiştir.” dedi.

Nuri Kolaylı başkanlığında oluşan yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluşuyor:

Sefa Özdemir, Feridun Fazıl Özsoy, Erdoğan Erişen, Cem Kaytan , Gaye Coşkun, Osman Hakan Kiracı, Mehmet Çelik, Mehmet Ergün, Ergun Ata, Ali Cihangir, Derya Sarılarlı, İdris Taş, Ali Filizkan, Ercan Atay, Osman Koca, Atilla Durak, Ersen Küçük, Vahap Güner.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.