“Türkiye, Suriye’de Operasyon Düzenlerken, Aynı Zamanda NATO’dan Destek Beklememeli.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu temizlemek için yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Macron, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Fransa’nın başkenti Paris’te ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu temizlemek için yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak, “Türkiye hem Suriye’de oldu bittiyle operasyon düzenleyip, hem de NATO müttefiklerinden dayanışma beklememeli” şeklinde konuştu.

Macron öncesinde, “Şu an yaşadığımız şey NATO’nun beyin ölümüdür. ABD, Avrupa projesine sırtını döndü. ABD ve NATO müttefikleriyle stratejik karar alma mekanizmasında bir koordinasyon yok” şeklinde açıklamada bulunmuştu. Bu açıklamaya tekrar değinen Macron, “Benim NATO’nun beyin ölümüyle ilgili yaptığım yorum, bir uyandırma çağrısıydı” diye konuştu.

Ankara’dan Macron’a Yanıt Geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macron’un Türkiye karşıtı açıklamalarından sonra şu şekilde konuştu;

 “Barış Pınarı Harekâtı’yla gerekli şeyleri söyledik. Söylediği sözün bende karşılığı yok.”

“Macron, bu yalpalamalarla Avrupa’nın lideri olamaz, liderlik doğallıkla olur boyunu aşan söylemler ve eylemlerle olmaz.”

Almanya Başbakanı Merkel’de Türkiye’den Bahsetmişti

Öte yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün yaptığı konuşmada Türkiye’nin NATO üyeliği ile ilgili şu sözleri sarfetmişti;

“Türkiye bir NATO üyesi olarak dışlandı. Bölgemizde olaylar alevlendiğinde ABD artık otomatik olarak sorumluluk almıyor. Jeostratejik öneme sahip Türkiye, partnerleriyle olan farklılıklarına rağmen NATO üyesi olarak kalmalı”

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.