Türkiye:” YPG’nin Münbiç’ten Tamamen Çekildiği Haberleri Abartılı”

ABD’nin Münbiç’te güç olarak kabul ettiği ve birlikte çalıştığı Münbiç Askeri Meclisi, dün gece, koalisyon ile işbirliği içerisinde eğitim veren YPG’nin son grubunun da dün Münbiç’ten çekildiği açıklamasında bulundu.

Açıklamada, “Münbiç Askeri Meclisi olarak; YPG’nin son danışma grubunun da Koalisyon iş birliği ile savaşçılara eğitim verme görevlerini tamamlayarak 15 Temmuz 2018’de Münbiç’ten çekildiğini duyuruyoruz” ifadesine yer verildi.

Münbiç Askeri Meclisi ve YPG’nin, Uluslararası Koalisyon ile iş birliği ile 15 Ağustos 2016’da kenti DEAŞ’tan aldığı ve güvenliğin sağlandığı belirtilen açıklamada,”16 Kasım 2016’da Münbiç Askeri Meclisi olarak Münbiç’in askeri ve güvenlik sorumluluğunu üstlendik. YPG, resmi bir açıklama ve askeri bir törenle kentten çekildi. Kentin savunması alanında kurumlaşma ve örgütlenme çalışmalarımıza devam ettik. YPG’den askeri bir danışma grubunun Münbiç’te kalmasını ve Uluslararası Koalisyon iş birliği ile meclis savaşçılarına eğitim vermesini talep ettik. İki yılın ardından Meclis artık eğitimleri devam ettirebilecek düzeye geldi. Bu temelde YPG ile yapılan anlaşma sonucu askeri danışma grubunun bir kısmı 3 Haziran’da bugün de görevlerini tamamlayan son grup kentten çekildi.” denildi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı kaynaklarından gelişmeye yönelik yapılan açıklamada, “YPG’nin Münbiç’ten tamamen çekildiği haberleri abartılı, süreç devam ediyor.” denildi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.