Türkiye’de Sosyal Medyalara 10’ar Milyon TL’lik Ceza

Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını yerine getirmemesi nedeniyle 10’ar milyon TL’lik ceza kesildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarına, temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüklerini yerine getirmeleri için süre tanımıştı. Ancak Türkiye tarafından belirlenen süre içerisinde temsilci sağlanmadı.

Bunun üzerine üst düzey bir hükümet yetkilisi, Türkiye’nin resmi bir temsilci bulundurma şartını tanınan sürede yerine getirmeyen Facebook, Twitter, YouTube, TikTok ve Instagram’a 10’ar milyon TL’lik ilk cezaların kesildiğini açıkladı.

İlk cezanın ardından şirketler 30 gün içerisinde temsilci atamama tavırlarını sürdürürlerse bu kez 30 milyon TL’lik cezalar kesilecek. Sonraki 30 günde ise Türkiye’deki vergi mükelleflerinin söz konusu şirketlere reklam vermesi yasaklanacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, reklam yasağının verildiği tarihten itibaren 3 ay içinde gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen şirketler hakkında sosyal ağ sağlaycısının internet trafiği bant genişliğinin %50 daraltılması için sulh ceza hakimliğine başvurabilecek.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.